1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
atroni [7]
2 years ago
6

Find the unit rate. Twelve gallons of gas cost $22.68.

Mathematics
1 answer:
vredina [299]2 years ago
7 0

To find the unit rate, all we need to do is divide $22.68 by 12

22.68 ÷ 12 = 1.89

Therefore, each gallon of gas costs $1.89

Hope this helps you

-AaronWiseIsBae :)

You might be interested in
At the rate shown in the table, how many weeks did it take to sell 700 books? [Type your answer as a number.]
WINSTONCH [101]

Answer:

to sell 7000 it took 10 weeks  

it took 3 weeks to sell 210 books

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The regular octagon has a perimeter of 122.4 cm. Which statements about the octagon are true? Select two options. The length of
KATRIN_1 [288]

The correct answers on edge are C and E

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The graph of the function b is a vertical translation of the graph of ()=, and has a y‑intercept of 0. How does the graph of ()=
pochemuha

Answer:

0

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
How many gallons of gas can you get for $15.80
Mazyrski [523]
It depends on how much gas is for 1 gallon
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to find area of this kite?
Y_Kistochka [10]
You can seperate it into two triangles then take the area of each of those (a=1/2bh) and add each triangles area together
7 0
2 years ago
Other questions:
  • The temperature was -3° last night it is now -4° see what was the change in temperature was-3° C. It is -4° C. What was the chan
    9·1 answer
  • How do you do this if you don’t know please don’t give that answer to me because this is a grade
    14·1 answer
  • What is 6(x+4)? Show work
    6·2 answers
  • Find the 15th term of the geometric sequence 3, -6, 12, ...
    10·1 answer
  • Danny and his classmates placed colored blocks on a scale during a science lab. The red block weighed 1.5 pounds and the yellow
    9·1 answer
  • 4 − 3x − 7 + 6<br> Please tell me...<br> I NEED HELP FAST FOR MATH PPLSSSSSS
    6·1 answer
  • HEY CAN ANYONE HELP ME PLZ
    12·2 answers
  • What is the area of sector below
    13·1 answer
  • Find the distance between the points (10,10) and (4,10).
    8·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLIEST PLSSSSSSSSSSS
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!