1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
atroni [7]
3 years ago
6

Find the unit rate. Twelve gallons of gas cost $22.68.

Mathematics
1 answer:
vredina [299]3 years ago
7 0

To find the unit rate, all we need to do is divide $22.68 by 12

22.68 ÷ 12 = 1.89

Therefore, each gallon of gas costs $1.89

Hope this helps you

-AaronWiseIsBae :)

You might be interested in
Urgent please help answer 10 a thanksssss
rjkz [21]
There are two pairs of equal matching angles. One pair is marked, the pair of 15 degree angles. The other pair are the vertical angles formed by the intersecting lines.
5 0
3 years ago
Eeeeeeek need help! 5/3w = -10<br><br> A. -6<br> B. -1/6<br> C. -50/3<br> D. -5/6
xenn [34]

multiply both sides by the reciprical of 5/3 so:


3/5(5/3)w=-10(3/5)

w=-30/5=  -6

5 0
3 years ago
2072 divided by 37! Pleaseeeeeeeeee
icang [17]

Answer:

56 is the answer to your question

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 100 books cost 20 dollars, how many books can cost 5 dollars?
BaLLatris [955]

Answer: 25 books. you can buy 25 books with 5 dollars

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Mais family drinks a total of 10 gallons of milk every 6 weeks. How many gallons of milk does the family drink per week? How man
tino4ka555 [31]

Answer:

they drink 1.667 gallons a week. it takes about 6.5 days to drink a whole gallon

Step-by-step explanation:

take 10/6 to get 1.667 then how many days would it take to drink 1 whole gallon

7 0
4 years ago
Other questions:
  • Bluefin tuna are large fish that can weigh 1,500 pounds and swim at speeds of 55 miles per hour. because they are used in sushi,
    7·1 answer
  • 3 times as much as the sum of 3-4 and 2-6.
    9·2 answers
  • how many three digit numbers can be made using only the digits {1, 2, 4, 6, 8, 9} repetition is allowed
    14·1 answer
  • What is the answer for this and how do I solve it? Could anyone help please.
    11·1 answer
  • What are the solutions of 3b + 12 &gt; 27 – 2b
    15·1 answer
  • Write an example that represents the line.<br>Use exact numbers
    8·1 answer
  • A cat is stuck on the roof. If the ladder is 12 feet long and must be placed seven feet away from the building. How high can the
    9·1 answer
  • Pls heeeelp with mark brainliest. use 3.14 for pi and have a good day
    10·2 answers
  • Identify the type of figure
    9·2 answers
  • 9. A recipe calls for 6 cups of flour and 2 cups of sugar. What is the ratio of flour to sugar in simplest form?​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!