Answer:
$4.12
Step-by-step explanation:
$26.78 / 6.5 gallons = $4.12 per gallon
One person gets 3 10ths of it and the other gets 7 10ths
Answer: The vertical line test is used to determine if a graph of a relationship is a function or not. if you can draw any vertical line that intersects more than one point on the relationship, then it is not a function.
Hope this helps:)
Answer:
5 cups
Step-by-step explanation:
There are 8 ounces in a cup, so the ratio given is ...
5/8 cup : 1 gallon
Multiplying this by 8, we have ...
5 cups : 8 gallons
If you are using 8 gallons of water, you need 5 cups of mix.