1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arlecino [84]
3 years ago
9

Mikayla is buying deli meat and cheese for sandwiches for a family reunion. How much will she spend on 4.5 pounds of ham and 3.5

pounds on cheese. ham $4.59 per pound. cheese $3.79 per pound
Mathematics
2 answers:
yanalaym [24]3 years ago
8 0
4.5(4.59) + 3.5(3.79) = 20.66 + 13.27 = 33.93 <==
klemol [59]3 years ago
6 0
The answer is $33.93.
You might be interested in
What is the intercept of this line y = 14 x + 5
zheka24 [161]

Answer:14x5=70.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Christian bought 20 shares of stock XYZ at the close price of $8.92. He
prisoha [69]

Answer: 486.60

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Avni designs a game in which a player either wins or loses 4 points during each turn. Which equation represents all numbers of p
alisha [4.7K]
4w-4L=p
w=wins
L=losses
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rate compares two types of measurements. Many grocery stores list unit rates for products on their shelves. If a 16oz can of g
KengaRu [80]

Rate is a ratio of different units ( a quantity times a quantity), such as miles per hour.

Unit rate is a rate with a denominator of 1.


To find unit rate, divide the total cost by the quantity:

0.89 / 16 = 0.0556 per ounce.



3 0
2 years ago
Which process do we use in reverse to solve two-step equations?
lesya692 [45]

Answer: Inverse Operation

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Estimate the Product of 58 and 16
    13·2 answers
  • the yeastie boys new album bread and the bank goes on sale next week they autographed 85% of 2000 copies before they were packag
    14·2 answers
  • bacteria colonies can triple in size every 4 days. if you start with 40 bacteria microorganisms, how large would the colony be a
    8·2 answers
  • How much percentage is 2000
    15·1 answer
  • Help please !! In a rush for my next homework
    9·2 answers
  • Tina’s rectangular living-room floor measures 15 feet by 18 feet. a. How many square feet of carpet will Tina need to cover the
    6·2 answers
  • Challenge: How many flowers, spaced every 4 in., are needed to surround a circular garden with a
    13·1 answer
  • How do i solve this plss helpp
    9·2 answers
  • 4. Jake has m nails and twice as many bolts as nails. He buys another 20 nails and 30 bolts.
    11·1 answer
  • ¿es cierto que si se suman los resultados de la tabla del con los de la tabla del 5 se obtienen los resultados del 7 ¿porque
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!