Answer:14x5=70.
Step-by-step explanation:
Answer: 486.60
Step-by-step explanation:
Rate is a ratio of different units ( a quantity times a quantity), such as miles per hour.
Unit rate is a rate with a denominator of 1.
To find unit rate, divide the total cost by the quantity:
0.89 / 16 = 0.0556 per ounce.
Answer: Inverse Operation
Step-by-step explanation: