1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bess [88]
3 years ago
8

A computer valued at $2,500 loses 20% of its value each year. Find the value of the computer after 3 yr. In how many years will

the value of the computer be less than $675?
Please! need! NOW! show all work
Mathematics
1 answer:
vodka [1.7K]3 years ago
4 0

Answer:

it already is less than $675

Step-by-step explanation:

if u multiply 20% by 3 then put it into decimal form, you get .60 which then u can then multiply that by $2500 and get $417

( might be wrong :'(

You might be interested in
4. Two friends, Sequoia and Raven, sold organic chap sticks at the local market.
Nina [5.8K]

Answer:

Sequoia sold 2 chap sticks while Raven sold 4.

Step-by-step explanation:

Since two friends, Sequoia and Raven, sold organic chap sticks at the local market, and Sequoia sold her chap sticks for $ 4 and Raven sold hers for $ 3 each, and in the first hour, their total combined sales were $ 20, if in the first hour, the friends sold a total of 6 chap sticks between them, to determine the number of chap sticks each of the friends sold during this time the following calculation must be performed:

6 x 4 + 0 x 3 = 24

5 x 4 + 1 x 3 = 23

2 x 4 + 4 x 3 = 20

Therefore, Sequoia sold 2 chap sticks while Raven sold 4.

7 0
3 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
4 years ago
Also dont get this one
ollegr [7]
C. Photographer A’s equipment fee is $25 less than Photographer B’s
7 0
3 years ago
An object is launched straight up into
DiKsa [7]

Answer:

  t ∈ {1, 3}

Step-by-step explanation:

You want to find t such that ...

  h = 27

  27 = -8t^2 +32t +3 . . . . . . substitute the expression for h

  24 = -8t^2 +32t . . . . . . . . . subtract 3

  -3 = t^2 -4t . . . . . . . . . . . . . divide by -8

  1 = t^2 -4t +4 = (t -2)^2 . . . . add 4 to complete the square

  ±√1 = t -2 . . . . . . . . . . . . . . take the square root

  t = 2 ± 1 . . . . . . . . . . . . . . . . add 2

  t = 1 or 3

The object is 27 ft off the ground at t = 1 and again at t = 3.

8 0
4 years ago
Which of the following is the additive inverse of 1/2
shtirl [24]

Answer:

There is no additive inverse only a multiplication because 1/2 is division so you have to do multiplication. But the answer to that is 2.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Problem solving exercise 3d+d-7=25/4
    10·1 answer
  • Quadrilateral ABCD has vertices at A(-2, -4), B(1, -1), C(-2, 2) and D(-5, -1). What is the name of the figure?
    5·1 answer
  • Please help find slope of the line!
    5·1 answer
  • Please please please please help
    11·2 answers
  • A triangle with a 135° angle​
    8·1 answer
  • Help me with question 32
    5·2 answers
  • A Rectangle with sides 100m and 50m. Person B and Person A start walking in the opposite direction at the same point with veloci
    11·1 answer
  • How do you do 3++3 because i need help with this. I am learning this and are confused
    14·1 answer
  • I’m like actually failing
    15·2 answers
  • Estimate 308 X 23 = 7084​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!