1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helga [31]
3 years ago
14

Explain which is the better value for money

Mathematics
1 answer:
marishachu [46]3 years ago
7 0

Answer:

The answer is C.

Step-by-step explanation:

To start off 250g is $1.85 and we want to get to 500g so if we add $1.85 with $1.85 we will get $3.70.  This amount is more than the number if we bought just 500g once than if we bought 250g twice, because if we did, we would be paying more.  But that's not all, if we add 500g with 500g we will get $6.20.  That's more than the original price for 1 kg and if we multiply 250g 4 times than we get 7.4.  So in all we would buy 1 kg.

You might be interested in
So<br> How would you write 6.5E4
vladimir2022 [97]
Hope that helps



6.5 x 10^4

Or

65000
8 0
3 years ago
Overview
nata0808 [166]

Answer:

fakejjajanKsksns znzmsmmsskskkkkksksjzbzhz

7 0
3 years ago
What is 1 tenth of 2.0
timofeeve [1]
O.2 0.2 0.2 the answer is 0.2
yeah
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sanju wants to sell his artwork at a local fair. He has created 10 pieces of artwork and has spent $44 in creating them. He want
Maru [420]

Answer:

30 dollars

Step-by-step explanation:

Sice he has to make a profit of 300 dollars if you divide 100 by to you get 30.If Sanju sells the artwork at 30 dollars he will make 300 dollars

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are dealt one card from a standard 52-card deck find the probability of being dealt an ace or an 8
Firdavs [7]

there are 4 Aces and 4 8's for a total of 8 cards

52 cards in a deck

 so probability of picking an Ace or 8 = 8/52

6 0
4 years ago
Other questions:
  • Solve for the area (A) of a rectangle if the length (l) is 4x and the width (W) is 5x*. Remember Area = length x width
    14·1 answer
  • For every six hot dogs that are shipped to a store, two hamburgers are shipped. Yesterday, 12 hamburgers were added making the a
    6·1 answer
  • HELP please only have a couple of minutes.
    6·1 answer
  • Someone help PLEASE
    6·1 answer
  • The zookeeper had a huge bottle of the animals’ favourite liquid treat, Zoo Cola. The monkey drank 15 of the bottle. The zebra d
    12·1 answer
  • Question
    15·1 answer
  • I need help pls!! no random answers pls very important!!​
    11·2 answers
  • Find the value of x I need help
    11·1 answer
  • Simplify the following equation:
    13·1 answer
  • 2 candy bars cost $0.98. At this rate, how much do 5 candy bars cost? The total cost for five candy bars is?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!