1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vedmedyk [2.9K]
3 years ago
14

Lourdes has 3times as much money than ella. Together they have $32 . How much money does Lourdes have ?

Mathematics
1 answer:
Mariana [72]3 years ago
3 0

Answer:

Lourdes has $24.

Step-by-step explanation:

The appropriate equation would be L + (L/3) = $32, or 3L + L = $96.

Solving for L:  4L = $96, and L = $24.  This is 3x what Ella has, so Ella has $8.

Check:  Do $8 and $24 add up to $32?  YES


You might be interested in
PLEASE HELP!!!!! thank you :)
AleksandrR [38]

Answer:

x - 6

Step-by-step explanation:

I'm showing you how I solved it in the picture that I have included.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP
Finger [1]

Answer:$5 dollars

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Type the correct answer in each box. Round numbers to the nearest tenth, if necessary.
nexus9112 [7]

ANSWER

x = 1.6

EXPLANATION

The given equation is:

- 0.5x - 2 = 2x - 1 - 6

Group similar terms to obtain:

- 0.5x - 2x =  - 5 - 1 + 2

Simplify similar terms,

- 2.5x =  - 4

Divide both sides by -2.5

x =  \frac{ - 4}{ - 2.5}

x = 1.6

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Betty had $40 in her pocket. She bought 12 identical bags of popcorn. Betty was left with $10 after buying the popcorn. What was
olga_2 [115]
2.50.....................................
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
At H-E-B, Altuve's cereal is $4.56 for a 24-ounce box. Correa's cereal is $5.76 for a 36-ounce box. Which is the better buy and
sveticcg [70]

Answer:5

Step-by-step explanation:

ok

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The number of feet in the 200 meter race
    12·1 answer
  • Which equation in point-slope form describes the line through points (4, –4) and (1, 2)?
    14·1 answer
  • The equation k equals C + 273 relates temperatures in kelvins K and degrees Celsius C what is C in terms of K
    15·1 answer
  • Assume employees' weekly gross earnings are $80,000, federal income tax withholding is $22,634.50, and FICA taxes are $11,920 in
    6·1 answer
  • Help show work plz help
    15·1 answer
  • Which variable is most important to the following problem?
    7·2 answers
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • What is 0.7283 written in standard form​
    10·2 answers
  • Find the slope of the line (4,0) (9,11) Help plsss!!!!
    6·2 answers
  • (PLEASE HELP ME OUT IT'LL BE WORTH IT) Shipping company A charges a flat fee of $8 plus 0.75 for each pound. Shipping company B
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!