79 ft/s = 0.0240792 km/s
0.0240792 x 60 = 1.444752 km/minute
<span>1.444752 x 60 = </span><span>86.68512 km/hour
</span>
Ans: 86.69 km/h
Multiply the numerator and denominator by the whole number. you'll most likely get an improper fraction though.
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
Starting amount: 982 pounds of grain
Since Mr. Parker fed 240 pounds of grain to his pigs, subtract 240 pounds from 982 pounds of grain.
982 - 240 = 742
After feeding pigs: 742 pounds of grain
Mr. Parker fed another 460 pounds of grain to his cows from his 742 pounds, so subtract 460 pounds from 742 pounds.
742 - 460 = 282
After feeding pigs and cows: 282 pounds of grain
Mr. Parker has 282 pounds of grain left.