1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeeva-Olga [200]
3 years ago
14

The grill was regularly priced at $58, but Jared had a coupon for 25% off. How much money did Jared save by using his coupon?

Mathematics
2 answers:
MArishka [77]3 years ago
8 0

Answer:

14.50

Step-by-step explanation:

You are not asked for the final price. You are asked for the amount saved. Don't confuse the two.

If he gets 25% off then you multiply (25/100) times 58 to get the amount saved.

(25/100) * 58 = 14.50

So his reduction is $14.50


frosja888 [35]3 years ago
7 0

Answer:

He saves $14.50

Step-by-step explanation:

We can find the discount by multiplying the price by the percentage off

58* .25  = 14.50

He saves $14.50


You might be interested in
Can someone please help me!?!
Elis [28]
1. sometimes 2. always 3. always 4. never 5. sometimes. B.t.w I really hope this helps
8 0
3 years ago
A die is rolled. If it rolls to a 1, 2, or 3 you win $2. If it rolls to a 4, 5, or 6 you lose $1. Find the expected winnings.
Maurinko [17]

Answer:

A. $0.5

Step-by-step explanation:

In this question half of the time your winning is 2 dollars and also the other half of the time your loss is one dollar

The expectation is that after you must have had 2 rolls you would get 2 dollars once and also you are going to lose 1 dollar once. So what you won overall would be 1 dollar.

So the correct answer would be gotten from $1/2rolls

= $0.50

8 0
3 years ago
Nothinggdweiuge3fgjhdsgfweyugfehfbnwefvcejqyfjeqhvfv?
pentagon [3]

Answer:

hi, need help with anything?

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Donna bought 5 bags of dog treats for $13.10. What is the cost per bag of dog treats?
ch4aika [34]
It is answer C because 13.10 divided by 5 is 2.62 Pls mark brainliest
3 0
3 years ago
Which of the following is true for the rational function
Marizza181 [45]

Is there a multiple choice you’d like to pick from? Add it and I can help!

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 3. A team of eye surgeons has developed a new technique for a risky eye operation to restore the
    11·1 answer
  • Jeffery has run 3/8 of the race what fraction of the race do Jeffery have left
    14·1 answer
  • Mr. Drysdale earned 906.25 in interest in one year on money that he had deposited in
    15·1 answer
  • D/3y - m/6y simplify
    8·1 answer
  • At an opening of a new art gallery the owner hired a caterer to serve light snacks. The owner created a budget for 150 people to
    8·1 answer
  • Any help would be great
    15·1 answer
  • What is 1/20 written as a decimal?
    13·1 answer
  • You draw a card at random from a deck that contains 3 black cards and 7 red cards.
    11·2 answers
  • The amount Kenyon earns on the sale of a car can be represented by the equation E (p) = 250 +0.02p where E(p) represents the tot
    13·2 answers
  • What is the slope of the function?<br> –10<br> - 5<br> 5<br> 10
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!