1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svet-max [94.6K]
3 years ago
8

1. Alexis went shopping for school supplies with $80 in his bank account. He bought a bunch of binders for $23, pens and pencils

for $16, and a new backpack for $37. Did Alexis have enough money to purchase all these supplies? -​
Mathematics
1 answer:
masha68 [24]3 years ago
6 0

Answer: So alexis had $80 And he bought a bunch of binders for $23 So If you do the math you will get: $57 But then he buys pens and pencils for $16 So:

$57 - $16 = $41 And then he buys a new backpack for $37. So : $41 - $37 = $4

So yes he had enough to buy all the stuff and still had a little bit leftover!

Hope this helps!

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I need help really bad
sdas [7]

Answer:

the x intercept=(-6,0) and y intercept=(0,14)

Step-by-step explanation:

i used math may but put the m as w, it works

5 0
2 years ago
Plz answer all corectly will mark brainlest plz answer within 1 hour
denis23 [38]

Answer:

for the first one I got y=-2x-2 the second part i got y=-x-1 or -1x-y-1=0  Correct me if I am wrong

Step-by-step explanation:

Use the slope formula

-4-4 =-8

  /               =-2

1 - -3=4

2. The second part use this formula y-y1=m(x-x1)

     y--4=-1(x-3)

y+4=-x+3

  -4      -4

y+0=-x-1

 y=-x-1      or -1x-y-1=0    I am not sure  

6 0
3 years ago
7.5% sales tax on a $210 bracelet
kolbaska11 [484]
The total cost on the bracelet would be $225.75
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
you answer 95% of the quedtions coretly on a 40-question test.How many questios do you answer incorrectly?
bogdanovich [222]
38.

38/40=.95 so 2answers incorrect is the answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me please !!
butalik [34]

Answer:

Step-by-step explanation:

SORRY,I DONT KNOW

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the 8th term of geometric sequence {a_{n}, n = 1, 2, 3, . . .} with common ratio r = 0.5 and first term a_{1} = 2.
    15·1 answer
  • What is $ 2.99 ice cream ;5.5% tax to the nearest cent
    12·1 answer
  • Which of the x values are solutions to the inequality 4(2 – x) > –2x – 3(4x 1)??
    13·1 answer
  • pears cost $0.92 per pound and apples cost a dollar $ 1.10 per pound mr.bonilla bought 3.75 pounds of pears and 2.1 pounds of ap
    11·2 answers
  • The measures of angle ABC are given by the expression on the table (shown below)
    11·1 answer
  • At a grocery store a 18 oz box of cereal costs $5.22. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • Select the answer choice showing the correct conversion of 2 miles to feet. There are 5280 feet in 1 mile.
    5·2 answers
  • What is the equation of a line that passes through the points (–3, 4) and (2, 8)?
    12·2 answers
  • The sum of the speeds of two trains is 723.1 miles per hour. If the speed of the first train is 10.9 mph faster than that of the
    11·1 answer
  • 3. A cubic polynomial with rational coefficients has the roots 6+ Fo and. Find one additionalroot.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!