1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valentina_108 [34]
2 years ago
12

WILL MARK THE BRAINLEIST Find the surface of the rectangle prism ,show all of your work

Mathematics
1 answer:
trapecia [35]2 years ago
3 0
The answer is 108 as your surface area.

Work:
To find surface area, you find the area of each side and add it all together. For the bottom and the top sides, it’s 6 x 3 which equals to 18. 18 + 18 = 36. Then, 3 x 4 = 12. 12 + 12 = 24. 6 x 4 = 24. 24 + 24 = 48. Then, you add it all together which equals to 108. If what I did doesn’t makes sense, I’ll explain it more detailed here.

So, I found the area of the bottom side and multiplied it by 2 to represent the top and bottom sides. Then, I did the same thing for the other sides if that makes sense. I’m really sorry if I’m not explaining it well. I’m better at doing the work in my head and not on paper or explaining it to other people.

Anyway, hope this helps!
You might be interested in
Plz help I need help
cricket20 [7]

Answer:

4d+12=4(d+3) is the answer

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
SOMEONE PLS HELP IM CONFUSED , WILL MARK BRAINLIEST
leva [86]

Answer. multiply 13 and 64 then round to the nearest tenth

Step-by-step explanation:

I hope it helps :)

7 0
2 years ago
If $7500 is invested at an interest rate of 5% each year, what is the value of the investment in 4 years? Write an exponential f
Vanyuwa [196]
The answer is 9,116.3
7500*(1+0.05)^4 
3 0
2 years ago
If five notebooks cost $5.25 how much would 3 cost?
34kurt
3.15. Just find the unit rate which is 1.5 and multiply that by 3
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation.<br><br> −6t−7=17<br> solve for t
Anna71 [15]
-6t-7=17
-6t=24
-t=4
t=-4
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Miss Lawrence buys 8 ounces of smoked salmon at $17.98 per pound. How much money does Miss Lawrence spend on the smoked salmon?
    15·1 answer
  • Enter the value of n so the expression (-y+ 5.3) + (7.2y-9) is equivalent to 6.2y+n.
    5·1 answer
  • If G = {(-1, 7),(-8, 2),(0, 0),(6, 6)}, then the range of G is
    13·1 answer
  • The Jensen family took a road trip in September.the dad fills up the tank,he records the miles on the SUV as 24,033.he pays $83.
    8·1 answer
  • The map key says that every 3 centimeters is equal to 10 kilometers. If we measure 12 cm between our town and the next town over
    14·2 answers
  • I haaaave no idea what 2 type here
    8·2 answers
  • Help im taking quiz i need help
    15·2 answers
  • What is the square root of 16/121 <br> answer has to be a fraction :)
    10·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST FOR RIGHT ANSWER ,Which of the following choices BEST describes what a theme is?
    10·2 answers
  • A fuel tank is 1/6 full. When 2 gallons of gasoline are added, the tank becomes 1/4 full. What is the total fuel capacity of the
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!