Answer:
more respect what do u mean by fast get it now
Each pound of squash cost $0.49 while each pound of eggplant cost $0.69.
Let x represent the cost of each pound of squash and y represent the cost of each pound of eggplant.
3 pounds of squash and 2 pounds of eggplants cost $2.85. Hence:
3x + 2y = 2.85 (1)
4 pounds of squash and 5 pounds of eggplants cost $5.41. Hence:
4x + 5y = 5.41 (2)
Solving equation 1 and 2 simultaneously gives:
x = 0.49, y = 0.69
Each pound of squash cost $0.49 while each pound of eggplant cost $0.69.
Find out more at: brainly.com/question/21105092
To find your answer you would find the perimeter of the small square which is 28.
You would then find the perimeter of the big square which is 56.
Next, you subtract 56 from 28 and get 28.
So the difference is 28 inches.
Hope this helps!!
<span>There are 4 long rows and 5 short rows in the theater. x represents the number of chairs in each long row and y represents the number of chairs in each short row.
So, total number of chairs in 4 long rows= 4x
Total number of chairs in 5 short rows = 5y
Total number of chairs in the theater on a normal day = 4x + 5y
When 2 chairs are added to each long row, the number of chairs will change to (x+2).
So, total number of chairs in 4 long rows will be = 4(x+2)
When 3 chairs are added to each short row, the number of chairs will change to (y+3)
So, total number of chairs in 5 short rows will be = 5(y+3)
Thus, total number of chairs in the theater in rush day = 4(x+2) + 5(y+3)
= 4x + 8 + 5y + 15
= 4x + 5y + 23
Thus we can say the number of chairs increase by 23 as compared to a normal day.
</span>