1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
3 years ago
15

What is the definition of exponential growth?

Mathematics
1 answer:
Dvinal [7]3 years ago
3 0

Answer:

C. A condition in which a quantity increases at a rate that is

proportional to the current value of the quantity

Step-by-step explanation:

Exponential growth is increasing, but not at a steady rate. On a graph, it has a curve instead of being a straight line.

You might be interested in
If 25 pencils cost $12 find the unit rate per pencil
grin007 [14]

Answer:

$12/25 pencils= $0.48 per pencil

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dina is getting a new rug for her hallway. The rug is 5/6 meter wide and 9 meters long. What is the area of the rug?
harkovskaia [24]

Answer:

  7 1/2 square meters

Step-by-step explanation:

The area of a rectangle is the product of its length and width.

  A = LW

  A = (9 m)(5/6 m) = 45/6 m² = 7 1/2 m²

The area of Dina's new rug is 7 1/2 square meters.

7 0
3 years ago
What is 42 x 3? (try to not use a calculator though) I don't actually need this to be solved but, I want to see if you guys can
laila [671]

Answer:

126

Step-by-step explanation:

42 times 3 = 126

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of 12 and the product of 9 and a number results in 57
xxTIMURxx [149]
If i read this correctly then the answer would be 
57-12= 45
45/9= 5

The answer is 5
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A teacher's age is 6years greater then 2 times a students age.a principals age is 10 years greater than 3 times the students age
snow_tiger [21]

Answer: 4x + 5

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Sharon spent $3.45 on sunflower seeds. The price of the sunflower seeds is $0.89 per pound. How many pounds of sunflower seeds d
    10·2 answers
  • F(x) = 3x - 5 and g(x) = x + 3, find (1-9)(x).
    15·1 answer
  • Pls help being timed
    11·2 answers
  • Ray FL bisects ∠AFM. m∠LFM = (11x+4), m∠AFL = (12x - 2).
    10·1 answer
  • Elena is making an open-top box by cutting squares out of the corners of a piece of paper that is 11 inches wide and 17 inches l
    11·1 answer
  • Mr. Martinez is comparing the price of oranges from several different markets. Which market’s pricing guide is based on a consta
    12·1 answer
  • If a ladder is to be placed 3 feet from the side of a house. If top of the ladder rests exactly on the edge of the house when it
    15·1 answer
  • Which expression is a factor of both x2-3x+2 and
    10·1 answer
  • Find the distance between the points (7,-1) and (5,9)
    11·1 answer
  • For a moving object, the force acting on the object varies directly with the object's scceleration. When a force of 90 N acts on
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!