Answer:
Unit rates are expressed as a quantity of 1, such as 3 feet per second or 6 miles per hour, they are called unit rates.
In the given table shows the number of pictures taken and how much time it took.
For first camera;
Number of pictures (unit rate) per second =
pictures.
For second Camera:
Number of picture per second =
pictures.
For third Camera:
Number of picture per second =
pictures.
The camera that takes picture the fastest is, Second Camera.
(a)
As per the given statement: At Davidson's Bike rentals, it costs $29 to rent a bike for 8 hour.
⇒ unit rate per dollar =
hours
Therefore, 0.227 hours (nearest to hundredths) of bike use does a customer get per dollar.
(b)
Jessica bought 18 pounds of sugar for $10.
unit rate per dollar = ![\frac{18}{10} =1.8 pounds](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B18%7D%7B10%7D%20%3D1.8%20pounds)
therefore, 1.8 pounds of sugar did she get per dollar.
Answer: 278.18
sorry if it's wrong
Step-by-step explanation: if you divide 255 by 11 you get 23.18181818181
so if you simplify you get 23.18 so that is the tax plus the original payment which is 278.18
Answer:
x = -11/5 and y = 24/5
Step-by-step explanation:
Use elimination.
First, we need to multiply so that at least one variable can cancel out.
We can multiply the top equation by 2.
So we get
4x + 6y = 20
Then, we can use elimination.
The x's cancel out.
So we get 5y = 24
Or y = 24/5
Then, we can plug in this y value back into the first equation to find x.
2x + 3(24/5) = 10
2x + 72/5 = 50/5
2x = -22/5
x = -11/5
So x = -11/5 and y = 24/5
Use the zeroes to figure this out... x=-18, y=9