1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Damm [24]
2 years ago
6

If y=2x-8, what is the value of x when y=0? A)-4 B)0 C)4 D)8

Mathematics
2 answers:
Savatey [412]2 years ago
6 0
If y=0 then,
2x-8=0
2x=8
X=8/2
X=4
Answer is c
Gennadij [26K]2 years ago
6 0

Answer:

x=4

Step-by-step explanation:

y = 2x - 8

Let y =0

0 = 2x-8

Add 8 to each side

8 = 2x-8+8

8 = 2x

Divide each side by 2

8/2 = 2x/2

4 =x

You might be interested in
Please answer, thank you
cupoosta [38]

Answer:

Step-by-step explanation:

Since y = -3 we can plug straight into the other equation

--> -x + 2y = -6

-x + 2(-3) = -6

-x - 6 = -6

-x = 0

x = 0

To graph this draw a horizontal like across the page at y = -3 and a vertical line down the page to represent x = 0

The point where these lines intersect is (0,-3)

So that would be the ordered pair solution.

4 0
3 years ago
Construct the triangle ABC using as coordinates of its vertices points A(−3, 0), B(4, 5),
Mekhanik [1.2K]
The answer would be (0,2) because as shown in the graph ab crosses the y-axis at (0,2)

6 0
2 years ago
What is the inverse of the given relation? y = 4x - 8
Aleks [24]
Let y be x, and x be y.

x = 4y - 8

Rearrange to make y the subject.

x + 8 = 4y

Therefore

y = (x + 8) / 4

is the inverse.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What's the answer to the question?​
Doss [256]

Answer:

asa

Step-by-step explanation:

right angle

same base side

same length to other angle

6 0
3 years ago
The taxi ride costs $3.00 plus
sleet_krkn [62]

Answer:

$7

because theres 4 quarters in a mile so one mile would equal to $2  bc

0.50 x 4 = $2

and you have to go 2 miles so

$2 + $2 = $4

then you add the the cost of the taxi so

$4+ $3

= $7

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A month with 31 days has the same number of Mondays and Wednesdays. How many of the seven days of the week could be the first da
    15·1 answer
  • What is the area of the triangle below?
    8·1 answer
  • Solve the equation. Check the solution -4/x+1 = -1/x+5
    14·2 answers
  • A gardener uses 3 of a liter of water to water 7 of a garden.
    8·1 answer
  • 2. In kite WXYZ,
    15·2 answers
  • A basketball player completed ​44.2% of his field goals in the most recent season. He made 287 field goals. How many did he​ att
    13·1 answer
  • 1. 4<7 Multiply both sides by 7, then by 6, then by 3, then by 10
    7·1 answer
  • I need help with both problems. Which one is true or false and why
    12·1 answer
  • at the farmers market 8 apple cost $5.20 if each apple cost the samw amount what is the price per apple
    15·1 answer
  • Use the frequency histogram to complete the following parts. ​(a) Determine the number of classes. ​(b) Estimate the greatest an
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!