1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stells [14]
2 years ago
11

Y=4x+1 y=-3/4 |x| how do i graph these equations (separate problems)?

Mathematics
1 answer:
CaHeK987 [17]2 years ago
8 0
This is for the first answer and to be honest just use Desmos if you don’t have a graphing calculator

You might be interested in
Anyone know the movie queen of the south well i wanna be Teresa shes so powerful
juin [17]

Answer:

39

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is one take away three fourths
MaRussiya [10]

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Solve 4x-2y=6 for x in terms for y
Elina [12.6K]

Answer:

x = 3 + y

Step-by-step explanation:

4x - 2y = 6

~Add 2y to both sides

2x = 6 + 2y

~Divide 2 to everything

x = 3 + y

Best of Luck!

5 0
2 years ago
Can anybody help????
pychu [463]

Answer:

x = 110° (vertically opposite angel)

6 0
3 years ago
At the state fair, admission at the gate is $9. In addition, the cost of each ride is $3. Suppose that Deshaun will go on x ride
pshichka [43]

SOLUTION:

Step 1:

In this question, we are given the following:

Step 2:

The details of the solution are as follows:

Step-by-step explanation:

Given :

At the state fair, admission at the gate is $9.

In addition, the cost of each ride is $3.

Suppose that Sam will go on x rides.

Then, cost of x rides ( in dollars) = Cost per ride x Number of rides

=3x

Total cost ( in dollars) : Admission fee + cost of x rides

= 9+3x

Sam wants the total number of dollars he spends on admission and rides to be at most t ( less than or equal to t )

9\text{ + 3x }\leq\text{ t}

CONCLUSION:

The final answer is:

Using the values and variables given, write an inequality describing this.​

9\text{ + 3x }\leq\text{ t}

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Would you just subtract the numerators like normal? Like 7-5 the answer would be 2/9
    8·1 answer
  • Find the Missing length
    8·1 answer
  • What division sentence means the same as the following subtraction sentences? 12-4=8, 8-4=4,4-4=0
    5·1 answer
  • Sarah bought a 16 ounce jar of strawberry jam for $3.20. What is the unit price
    9·2 answers
  • How many millimeters are in 1 meter
    11·1 answer
  • Original price $60 markup 15%
    10·2 answers
  • Paloma used these steps to solve the equation 6x+5=3(2x+1). Which choice describes the meaning of her result, 2=0?
    11·2 answers
  • 6 x 1/4 Multiply 1/4 how many times? Move from 0 to where. Product:
    14·1 answer
  • The costs of a pack of noodles, a can of soda and a pack of bread buns are 120 Pesos, 45 Pesos, and 50 Pesos respectively. Brayd
    13·1 answer
  • Which graph represents an even function?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!