Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
Answer:
the standard form of the equation is: a. y=7x^2-42x+67
Answer:
x=3, y= -2
Step-by-step explanation:
Multiplying :
(4x+3y =6)*-3
(3x+5y =-1)*4
-12x -9y= -18
12x+20y= -4
Add the equations
20y-9y = -4-18
11y = -22
y= -22/11 = -2
3x +5* -2= -1
3x -10 = -1
3x = 10-1
x= 9/3 =3
The variability measures the closeness of the individual data provided. So, the most reliable sampling is the one with the lowest variability.
For this case, the question with the lowest sampling variability is question 3. Therefore, we can conclude that the answers to which of the questions are most reliable is question 3.
Answer:
h=14
Step-by-step explanation:
18h=252
18h/18=252/18
h=14