1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivann1987 [24]
3 years ago
5

Copy and complete. PLEASE SOLVE IT FAST thanks

Mathematics
1 answer:
Setler79 [48]3 years ago
6 0

Answer:

(a) Increased by 100%

(b) Increased by 50%

(c) Decreased by 33.33%

(d) Decreased by 50%

(e) Increased by 200%

(f) Decreased by 66.67%

Step-by-step explanation:

In this question, we can use the following <em>formula</em>:

\text{Percentage Change =} \dfrac{\text{New value - Old Value}}{\text{Old Value}} \times 100

Positive value of percentage change means increase and

Negative value of percentage change means decrease.

Solution a)

Old Value = 1

New Value = 2

\text{Percentage Change =} \dfrac{\text{2 - 1}}{\text{1}} \times 100\\\Rightarrow 100\%

Increase of 100%

Solution b)

Old Value = 2

New Value = 3

\text{Percentage Change =} \dfrac{\text{3 - 2}}{\text{2}} \times 100\\\Rightarrow 50\%

Increase of 50%.

Solution c)

Old Value = 3

New Value = 2

\text{Percentage Change =} \dfrac{\text{2 - 3}}{\text{3}} \times 100\\\Rightarrow -33.33\%

Decrease of 33.33%.

Solution d)

Old Value = 2

New Value = 1

\text{Percentage Change =} \dfrac{\text{1 - 2}}{\text{2}} \times 100\\\Rightarrow -50\%

Decrease of 50%.

Solution e)

Old Value = 1  

New Value = 3

\text{Percentage Change =} \dfrac{\text{3 - 1}}{\text{1}} \times 100\\\Rightarrow 200\%

Increase of 200%.

Solution f)

Old Value = 3

New Value = 1

\text{Percentage Change =} \dfrac{\text{1 - 3}}{\text{3}} \times 100\\\Rightarrow -66.67\%

Decrease of 66.67%.

So, the answer is:

(a) Increased by 100%

(b) Increased by 50%

(c) Decreased by 33.33%

(d) Decreased by 50%

(e) Increased by 200%

(f) Decreased by 66.67%

You might be interested in
|-19+9|/3-|14-22|/9<br> give me an answer
MArishka [77]

Answer:22/

9

= 2 4/

9

≅ 2.4444444

Step-by-step explanation:

Add: -19 + 9 = -10

Absolute value: abs(the result of step No. 1) = abs(-10) = 10

Divide: the result of step No. 2 / 3 = 10 / 3 = 3.3333333333333 = 10/

3

Subtract: 14 - 22 = -8

Absolute value: abs(the result of step No. 4) = abs(-8) = 8

Divide: the result of step No. 5 / 9 = 8 / 9 = 0.88888888888889 = 8/

9

Subtract: the result of step No. 3 - the result of step No. 6 = 10/

3

- 8/

9

= 10 · 3/

3 · 3

- 8/

9

= 30/

9

- 8/

9

= 30 - 8/

9

= 22/

9

6 0
2 years ago
Solve each of the following equations.
tamaranim1 [39]
A. -13
B. -45
C. 20
D. 84
E. 4
F. -4
G. -7
H. 48
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is 7a +6c+9a-15c
jeka94

                               7a + 6c + 9a - 15c

-- Look for all the 'a's      7a,  9a

-- Addum up                    16a

-- Look for all the 'c's      6c,  -15c

-- Addum up                     -9c

-- Write the results         16a - 9c
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Shaquille bought 2 umbrellas and 3 hats and spent between $30 and $50. Each umbrella costs the same amount. EAch hat costs the s
DiKsa [7]

Answer:

The least she could of spent would be $41

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Select all of the following functions that have a range of y ≥ 0.
bixtya [17]
A,B,E
C in case y=1, im not entierly sure what is implied by identity unless youre talking composition or inverses
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Eight times a number minus twenty-three is no more than the opposite of that number plus eighteen. Find that number.
    5·1 answer
  • Joe goes to the store with $15 to buy salad. Bags of pre washed salad are for $2 each. What ate the possible number of bags joe
    11·2 answers
  • Translate the sentence into an inequality. Twice the difference of a number and 4 is at most -21. Use the variable x for the unk
    9·1 answer
  • The amount of syrup that people put on their pancakes is normally distributed with mean 63 mL and standard deviation 13 mL. Supp
    6·1 answer
  • The following function represents the production cost f(x), in dollars, for x number of units produced by company 1: f(x) = 0.15
    11·1 answer
  • How many years will it take James to recover his investment?
    15·1 answer
  • During the day, Lola's dog is tied by rope to a tree in the center of her yard. The scale drawing below shows the area that the
    8·1 answer
  • What is the slope line that goes through these two points (-5,2) and (-9,10)
    9·1 answer
  • Roger’s office building has a $320,000 value, a 2 rating, and a B building classification. The contents in the building are valu
    11·1 answer
  • What is the unit rate for the comparison for 376 words in 8 minutes.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!