1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lina2011 [118]
3 years ago
9

Find the area of this parallelogram​

Mathematics
1 answer:
mixer [17]3 years ago
5 0

Answer:

Area of this parallelogram​ A = base x height = 11 x 6 = 66 (cm2)

Hope this helps!

:)

You might be interested in
What is the volume of the following rectangular prism?
Marianna [84]

Answer:

The volume is 7.9 units

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I am having trouble with is question plz help. What is 2x × x =
natita [175]

Answer:

X

Step-by-step explanation:

CAUSE

2X=X

DIVIDE BOTH SIDE BY 2 EQUAL ONE AND ONE IS EQUAL TO ( X)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Have three witches each holding a broom and a spoon. Witches say witch plus witch plus witch =45. Three brooms say broom plus br
slega [8]

Answer:

Either 43 or 88

Step-by-step explanation:

45/3 = 15 (one witch)

21/3 = 7 (one broom)

12/3 = 4 (one spoon)

PEMDAS:

Equation: 15 + 7 x 4

if there are parenthesis and the equation looks like:

(15 + 7) x 4

the <u>answer is 88</u>.

if there is NOT parenthesis and the equation looks like:

15 + 7 x 4

the <u>answer is 43</u>.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Unit rate $20 for 3 pies sold
rjkz [21]

Answer:

20 over 1 = 3 pies of gold

Step-by-step explanation:

In a unit rate , the number in the denominator is always 1 . There's 20$ for 3 pies of gold.

6 0
3 years ago
Construct a circle with radium 4cm draw please ​
Juliette [100K]

Answer:

Use a compass to measure 4 cm. Place the point on the paper and make a complete arc

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is 5/11 in decimal form? (round your answer to the nearest hundredth.)?
    10·1 answer
  • joanna went school supply shopping she spent $35.98 on notebooks and pencils notebooks cost $2.30 each and pencils cost $1.42 ea
    14·1 answer
  • What is the following product? Sqr5x^8y^2 sqr10x^3 sqr12y
    5·1 answer
  • Bridget reads 5 pages of her book per day 4 days per week for several weeks.
    8·2 answers
  • Y = x – 6
    8·1 answer
  • How do you convert celsius into fahrenheit?
    13·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the point (−8,1) and has a slope of -3/4?
    14·1 answer
  • Please help with these. Show all work. Thanks in advance
    6·1 answer
  • Mark is going to an awards dinner and wants to dress appropriately. He has one blue dress shirt, one white dress shirt, one blac
    6·1 answer
  • Solve either of the correct equations using any method. Round to the nearest whole number d= Days
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!