1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gelneren [198K]
3 years ago
13

Kianna has $2.83. Avery has $5.18. They put their money together to buy packages of fruit snacks that each cost $0.30. How many

packages of fruit snacks can they buy?
Mathematics
2 answers:
Nana76 [90]3 years ago
7 0

Answer:

26 snack packs

Step-by-step explanation:

2.83+5.18=8.01

8.01/.30=26.7

26 snack packs

nydimaria [60]3 years ago
4 0

Answer: 26

Step-by-step explanation: $2.83 + $5.18 = 8.01

8.01 /0.30 = 26.7

You might be interested in
Simplify the expression. 4p−5(p+6)
ELEN [110]
4p - 5(p + 6)

= 4p - 5p - 30

= -p - 30

-------------------------------------------------
Answer: - p - 30
-------------------------------------------------
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the flour to sugar ratio is 5 liters flour to 1 liter sugar, then how much sugar is needed if only 2 liters of flour are used
Gwar [14]
5l four = 1l of sugar
2l flour = 0.4l Sugar
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Miguel Rodriguez borrowed $500 from his brother Julio to pay for books and tuition. He agreed to pay back in 6 months with simpl
dolphi86 [110]

he will pay $31 in interest after 6 months so after 6 months he will pay $531

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store sells a 1 1/4 pound package of turkey for $9 what is the unit price of the turkey in the package?
Brilliant_brown [7]

Answer:

$7.2/lb

Step-by-step explanation:

9/1.25= 7.2

6 0
3 years ago
I really need help im confuzzled​
azamat

Answer: same

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following constants can be added to x2 - 3x to form a perfect square trinomial?
    15·1 answer
  • Which relation is a function?
    13·1 answer
  • What is 39189 rounded to the nearest thousands
    8·2 answers
  • In the diagram below, which distance represent the distance from point D to AB?
    12·1 answer
  • Number of Goldfish Cost
    5·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST TO WHOEVER ANSWERS CORRECTLY!!!
    14·1 answer
  • You throw a dart at the board shown. Your dart is equally likely to hit any point inside the square board
    5·1 answer
  • el Mosaico Coffee & Garden gives a $10 gift card to spend if customers can guess the sequence of the day. Janeth arrives on
    8·1 answer
  • Simplify this expression.<br> -9d – 4p – 6 – 10d + 8
    14·1 answer
  • What is the product of 6 and 7 square root 128 in simplest radical form
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!