1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Solnce55 [7]
3 years ago
13

if i can get 4 tastykake snack cakes. 4 for $5.00 how much would it be if i get 2 tastykake snack cakes?

Mathematics
2 answers:
11111nata11111 [884]3 years ago
4 0

Answer:

The answer is 2.5

Step-by-step explanation:

5 divided by 4 = 1.25

1.25 times 2 = 2.5

brainliest :)

Readme [11.4K]3 years ago
3 0

Answer:

2.50

Step-by-step explanation:

If 4= $5.00

then divided 5.00 by 4=1.25

so 1 = 1.25

1.25x2=2.50

Therefore 2 tastykake snack cakes = $2.50

You might be interested in
Solve each system by substitution
Studentka2010 [4]

Answer:

look, equation ii and vi are contradicting each other....

Step-by-step explanation:

after eliminating those equation you can find the value of x and y.

y=-6

x=3

7 0
3 years ago
Slope Calculation (find the slope) Slope form —&gt; y=mx+b (m is slope)<br><br> 3x=7y+21
Sindrei [870]

Solve for y:

3x = 7y + 21

~Subtract 7y to both sides

3x - 7y = 21

~Subtract 3x to both sides

-7y = 21 - 3x

~Divide -7 to both sides

y = -3 + 3/7x

~Change order

y = 3/7x - 3

Best of Luck!

7 0
3 years ago
Help !!! 8th grade math
Ipatiy [6.2K]
#2=4
#3=16
#4=64
#5=256
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a car travels 180 km on 12 liters of gas, how many km per liter does the car get? Express in simplest form.
lora16 [44]

Answer:

<u>5 kilo-meters per liter of gas</u>

Step-by-step explanation:

180 divided by 12 would be 180 / 12 = 5 km per liter

<em>(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)</em>

6 0
3 years ago
Evaluate 1/3 divided by 1/2
svp [43]

Answer:

2/3

Step-by-step explanation:

1/3 x 2/1 = 2/3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone please help me ASAP
    13·1 answer
  • Soft-drink cans are filled by an automated filling machine and the standard deviation is 0.5 fluid ounces assume that the fill v
    15·1 answer
  • At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does 1 pound cost?
    7·1 answer
  • What is 3 1/4 - 3 1/9
    13·1 answer
  • The price of a used textbook after a 35% markdown is $28.60. What was the original price?
    11·1 answer
  • In a drawer, there are 6 white socks, 4 black socks, and 2 brown socks. You pick out a
    15·1 answer
  • What is the area of a circle with a diameter of 8​
    7·1 answer
  • Niah packed 24 dozen candles into 3 boxes. She packed an equal number of candles into each box. How many candles did Niah pack i
    15·1 answer
  • Below are two images with scale copies of each other. Determine the scale factor for each of the following:
    5·1 answer
  • If f(x)=3^ x-4 what is f(- 1) ?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!