1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AnnyKZ [126]
3 years ago
11

5 - 3(x+2) for math (algebra)

Mathematics
2 answers:
kondor19780726 [428]3 years ago
7 0

Step by Step:

Distribute:

=5+(−3)(x)+(−3)(2)

=5+−3x+−6

Combine Like Terms:

=5+−3x+−6

=(−3x)+(5+−6)

=−3x+−1

Answer: =−3x−1

Please mark brainliest

<em><u>Hope this helps.</u></em>

satela [25.4K]3 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

I assume you are simplifying it so here it is.

5-3(x+2)

Now use distribute property

5-3x+6

Now switch 3x and 6

5+6-3x

Combine like terms

11-3x

The answer is 11-3x.

You might be interested in
Jasper has an annual salary of $71,000, and his company pays him twice a month. What is the gross income per paycheck that Jaspe
Elan Coil [88]
Divide $71,000 by 24 because there are 12 months in a year and he gets paid 2 times a month. I got $2,958.33
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
How do you spell 4.10 as a word form
Hoochie [10]
Hello there. ;D

How do you spell 4.10 as a word form
Answer: four and ten hundredths.<span>
</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Amy buys 22 envelopes for 13p each and pays with a £5 note.
katovenus [111]
Hi there lol have a great day
3 0
3 years ago
Change 3pi/2 to degree measure
faltersainse [42]

Answer:

270°  

Step-by-step explanation:

π = 180°C

\dfrac{3 \pi}{2} = \dfrac{3 \times 180^{\circ}}{\text{2}} = 270^{\circ}

5 0
3 years ago
The graph shows the number of laps that Jan runs as her coach times her.
fenix001 [56]
Four laps every two minutes. look down from the slope. thats tje tome or minutes and if you look to the left thats how many laps.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which table represents a linear function?​
    7·2 answers
  • Danny had $116 to spend on nine books. After buying them he had $72 left. How much did each book cost?
    13·1 answer
  • Y = 2x + 6<br> 2y = 4x + 12<br> are they one solution
    15·2 answers
  • The ratio of Ed's toy cars to Pete's toy cars was initially 5:2. After Ed gave 30 toy cars to Pete, they each had an equal numbe
    11·2 answers
  • Nzmxmhxmxnmxhsk6xmxhxmx​
    13·1 answer
  • If r = 4 units and x = 13 units, then what is the volume of the cylinder
    15·1 answer
  • Under which angle conditions could a triangle exsist
    12·2 answers
  • John and Ellen bought a big pizza. Ellen are 2/4 of the pizza and John ate 1/3 of pizza. How much did they eat all together? How
    9·2 answers
  • Fourteen pounds of beans are distributed equally into 10 bags to give out at the food bank. How many pounds of beans are in each
    7·1 answer
  • 20 POINTS HELP!! <br> Find the value of x and y
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!