Step-by-step explanation:
given:
$12.50- the price of the tshirts
40- the tshirts they have sold
$850- the raise they need
solve:
$12.50 × 40 = $500 (the price of tshirts and tshirts they have sold)
$850 - $500 = $350 (the raise they need and the money they have so far from the 40 tshirts they have sold)
$350 ÷ $12.50 = 28 (the money they lack and the price of a tshirt)
answer:
thus, they need to sell 28 more tshirts to have the raise of at least $850
hope this helps, good luck! :)
Measure the distance between the two end points, and divide the result by 2. This distance from either end is the midpoint of that line. Alternatively, add the two x coordinates of the endpoints and divide by 2. Do the same for the y coordinates.
$3.99/24oz= $0.16/oz (smaller size)
$6.99/64oz= $0.10/oz (larger size)
The larger size has the lower unit costs.
Answer:
48
Step-by-step explanation:
16*3=48
Answer:
The distance is 5 units
Step-by-step explanation:
Use the distance formula to find the distance.