1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex17521 [72]
3 years ago
6

Three pies were made for a party. Each pie was cut into eight pieces. 3⁄8 of the apple pie was left. 1⁄2 of the cherry pie was l

eft. 3⁄4 of the pumpkin pie was left. How many total pieces of pie are left over?
Mathematics
1 answer:
miskamm [114]3 years ago
3 0

Answer:

There are 13 pieces of pie left.

Step-by-step explanation:

So there are 3 pieces of apple pie left, there are 4 pieces of cherry pie left, and there are 6 pieces of pumpkin pie left. 3 + 4 + 6 = 13.

3/8 = 3 pieces because each fraction in this one equals one piece. So the numerator is how many left.

1/2= 4 because you just divide 8 by 2.

3/4 = 2 because you can multiply the fraction by 2 and get 6/8. Then the numerator is how many that's left.

I hope I helped.

You might be interested in
The sum of the differences must be zero for any distribution consisting of n observations.
Semenov [28]

Answer:

false

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
S'il vous plaît aider moi pour ce problème c'est pour demain. Merci.
Vedmedyk [2.9K]
Je ne parle le Français très bonne, mais je te vais aider. Le total est 40kg et la valise pèse 20kg donc 40-20=20. La réponse est 20kg.
3 0
3 years ago
If a dozen eggs cost $1.35,what is the unit cost?
Lemur [1.5K]

Answer:

The cost of an egg is $0.11

Step-by-step explanation:

Given : The cost of one dozen of eggs is $ 1.35

We have to find the cost of one egg.

We know, one dozen has 12 units

Thus, One dozen of eggs contain 12 eggs

So cost of 12 eggs is $ 1.35

So to find the cost of one egg divide the cost by 12.

We get,

1 egg = \frac{1.35}{12}=0.1125

Thus, The cost of an egg is $0.11

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plss help i’ll give brainliest thank you!
Art [367]

Answer:

its 45 as3*15 is 45 and 45*1 is 45

plz mark me branliest

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
$2.95 notebooks; 5% tax
dimaraw [331]
Turn 5% into a decimal which is 0.05, then multiply by 2.95 = 0.1475
round it off, which is 0.15
so $0.15 is the tax and if ur looking for the total price then add $2.95 to $0.15
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • CHECK MY ANSWER. Geometry. Do not bother answering if you don't know what you're doing. In a 30-60-90 triangle, what is the leng
    15·1 answer
  • Tell whether each equation has one, zero, or infinitely many solutions.<br>5(x - 3) +6= 5x - 9​
    14·1 answer
  • Write a problem that involves changing kilograms to grams. explain how to find the solution.
    14·1 answer
  • A TV costs £800 plus a VAT if 20%<br> What us the total cost of the TV?
    5·2 answers
  • Winter coats are marked 70% off on February 1st. If a coat costs 57.75 on January 31st, how much will it cost on February 1st.
    5·2 answers
  • I drink coaster in the shape of a cylinder has a volume of approximately 95.43 cm³ and the radius of 4.5 cm. Approximately how m
    11·1 answer
  • Carl is boarding a plane. He has 2 checked bags of equal weight and a backpack that weight 4kg. The total weight of Carl’s bagga
    10·2 answers
  • What would the liver do with glucose if insulin levels in the blood were high?
    6·1 answer
  • Convert 5.70 lbs to grams and explain please help
    6·1 answer
  • Given the functions a(x) = 3x - 12 and b(x) = x-9, solve a[b(x)].
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!