Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
The answer is A. "e" represents a line. When using points represent line, you only need 2. When using points represent plane, you need three but they can't on the same line. And "D" represents a plane.
9514 1404 393
Answer:
x = 10
Step-by-step explanation:
The mnemonic SOH CAH TOA reminds you of the relation ...
Sin = Opposite/Hypotenuse
sin(30°) = 5/x
Solving for x, we get ...
x = 5/sin(30) = 5/0.5
x = 10
_____
It can be helpful to remember that the side ratios in a 30°-60°-90° triangle are ...
1 : √3 : 2
That is, the hypotenuse is 2 times the length of the side opposite the 30° angle. Here, that means x = 2×5 = 10, as we found above.
Answer:
No
Step-by-step explanation: