1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mel-nik [20]
3 years ago
7

Even the best marketing communication can be wasted if the sender does not first

Business
1 answer:
deff fn [24]3 years ago
6 0

Answer: D) gain the attention of the consumer.

Explanation:

The first and foremost thing is marketing is to gain the attention of the consumer. This is why Adverts usually start with something eye catching and then move on to explain the product.

All other steps in the marketing process including development of brand awareness cannot be implemented if the consumer's attention is not gained.

The first and foremost goal of marketing in simple terms therefore is to first grab their curiosity then gain their attention.

You might be interested in
Which is true of an intrapreneur?
kozerog [31]

Answer:

I belive it would be A

Explanation:

This most matches the defenition

3 0
3 years ago
A _____ determines the best way to get an advertiser's message to the market.
zzz [600]
That would be a "media plan"
3 0
3 years ago
A $1,000 face value bond is currently quoted at 101.2. the bond pays semiannual payments of $28.50 each and matures in six years
goblinko [34]
Coupon rate is the yearly interest earned by a loan and it can be calculated with

C = \frac{i}{p}

where i is the annual interest and p is the par value of the bond or the initial loan amount.

For this particular case, since the semiannual payment is $28.50, then the annual payment is 2 x 28.50 = $57.00.

Thus, we have 

C = \frac{57}{1000} = 0.057

From this, the coupon rate is 0.057 x 100% = 5.7%.
Answer: 5.7%

7 0
3 years ago
Skysong, Inc. reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 250 $5 $ 1,250 12 Purchas
ziro4ka [17]

Answer:

Weighted average unit cost =  $8.78

Explanation:

<em>The weighted average method of inventory determines the average cost per unit of inventory each time a new batch is received. or every new batch received the average cost per unit is re-computed by dividing the total value of stock by the outstanding number of units.</em>

The explanation is completed using calculation below:

Total value of stock = (250× $5)   +  (500×$9) + (375 × 11)  = $9,875

Total units of stock = 250 + 500 + 375 = 1,125  units

Weighted average unit cost = Total value of stock / total units of stock

                                        =  $9875 / 1125 units = $8.78

Weighted average unit cost =  $8.78

5 0
3 years ago
Globalization in the corporate age enables people who do not have health insurance to take advantage of medical tourism, medical
Vesnalui [34]
Globalization​very useful for health insurance to take advantage of medical tourism, medical tourism is traveling
7 0
3 years ago
Other questions:
  • A company purchased merchandise to be resold at increasing costs during the year 2019. The purchases were made at the following
    12·1 answer
  • Exercise C The marketing department of Specialty Coffees estimates the following monthly demand for espresso in these four price
    10·1 answer
  • It costs a company $30,000 to produce 600 heart rate monitors. The company’s cost will be $30,070 if it produces an additional h
    7·1 answer
  • What two pieces of information are arguably the most important to any business?
    10·1 answer
  • Last year Rocco Corporation's sales were $225 million. If sales grow at 6% per year, how large (in millions) will they be 5 year
    8·1 answer
  • Who is better off: a person using credit cards or a person refraining from any loans?
    14·1 answer
  • Michael Barry, Attorney, P.C. began the year with total assets of $126,000, liabilities of $74,000, and stockholders’ equity of
    13·1 answer
  • Below are transactions for Wolverine Company during 2021.
    6·1 answer
  • A company that makes shopping carts for supermarkets and other stores recently purchased some new equipment that reduces the lab
    10·1 answer
  • Watch the video "forms of marketing research." company a is thinking about bringing to market a new product in a category where
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!