1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artemon [7]
3 years ago
11

Directions: Simplify each expression by combining like terms

Mathematics
2 answers:
Jet001 [13]3 years ago
7 0

Answers:

1.) -y+9z-16y-25z  =   -17y-16z

2.) 6x +3y-y+2+2  =   6x+2y+4

3.) 9b + 5(b - 4) + 15  =   14b-5

4.) -4(3x + 5) + 10x + 1  =   -2x-19

5.) 0.5(y + 4) + 18y - 9  =   18.5y-7

6.) -0.7r+9(-r-15)  =    -9.7r-135

sertanlavr [38]3 years ago
3 0

Answer:

wait idk

Step-by-step explanation:

You might be interested in
After all of the start-up costs, a company starts with $100 and makes $0.75 on each unit sold. Write a linear equation in slope
KiRa [710]

The answer would most likely be c because you multiply 0.75 by the amount of units sold and find out the profit after adding it.

Hope this helps! :)

4 0
2 years ago
18tons 42 pounds divided by 3 = ____tons ____pounds
Otrada [13]

18 tons and 42 pounds divided by 3=6 tons and 14 pounds


5 0
3 years ago
Combine like terms: 5x + 2x + x + 3y + 8y + 6<br> what do you get?
Harlamova29_29 [7]

Answer:

8x + 11y + 6

Step-by-step explanation:

5x + 2x + x = 8x

3y + 8y = 11y

6

8x + 11y + 6

4 0
2 years ago
Josh is going to the store to buy candy. Bags of candy corn cost $3 and bags of chocolate cost $5. He needs to buy at least 20 b
tino4ka555 [31]

Answer:

x + y ≥ 20

3x + 5y > 60

Step-by-step explanation:

Let

Bags of candy corn = x

Bags of chocolate = y

Cost of bags of candy corn = $3

Cost of bags of chocolate = $5

He needs to buy at least 20 bags of candy and he cannot spend more than $60

system of linear inequalities to model the situation.

x + y ≥ 20

3x + 5y > 60

The system ot inequalities which models the situation

x + y ≥ 20

3x + 5y > 60

5 0
3 years ago
What is the unit rate 25 for $50.00
PolarNik [594]

Answer:

1/2

Step-by-step explanation:

For every 1 item bought, $2.00 are spent.

<em>Brainliest please!</em>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the inverse of the equation y=2/3x-6
    15·1 answer
  • What percentage is 15 out of 17?
    8·2 answers
  • Evaluate the expression 4/15÷x+0.4 for x if: x=1, x=4/9, x=1 1/3. Solve for each X. I need help Will give brainliest!
    7·1 answer
  • Community Gym charges a $50 membership fee and a $70 monthly fee. Workout Gym charges a $190
    5·1 answer
  • (a) An angle measures 86 degrees . What is the measure of its supplement?
    11·2 answers
  • If a bus leaves every 8 minutes and a other bus leaves every 10 how often will both buses leave at the same time
    6·1 answer
  • Convert (10111)2 into decimal number system​
    8·1 answer
  • The sides of a square field are 28 meters. A sprinkler in the center of the field sprays a circular area with a diameter that co
    5·2 answers
  • What is the approximate circumference of a circle with a radius of 12 ft? Use 3.14
    9·2 answers
  • Robert is buying tickets to a basketball game. Adult tickets cost $4 more than student tickets. He bought 5 adult tickets and 7
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!