Answer:
a. 90 pack
b. $0.27
c. $0.18
d. $0.21
e. 60 pack
Step-by-step explanation:
a. i think the 90 pack container should be having least unit rate per pack,as purchasing in bulk amount the cost of a unit should be reduced to some amount which is must to lure the customer to purchase in bulk amounts.
b. unit price = total cost of container ÷ number of individual units inside it
for 20 pack, unit rate = 5.49÷20 = $0.27
c. for 60 pack, unit rate = 10.97÷60 =$0.18
d. for 90 pack, unit rate = 18.95÷90 =$0.21
e. ∴ the 60 pack container has the least unit rate per pack which is in contrary with our expectation of 90 pack to be lowest expecting bulk order.
Simplified answer would be 60k^2+k
and you get that answer by combining like terms, Good Luck!