1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zloy xaker [14]
3 years ago
7

Marco bought 5 gallons of gasoline for $17.70.

Mathematics
2 answers:
Anna71 [15]3 years ago
3 0

To find the unit price we need to all price divide by number of gallons, so

17.70\div5=3.54

Answer: The unit price is $3.54

Artemon [7]3 years ago
3 0

Answer:

Unit price = 3.54$

Step-by-step explanation:

By using criss-cross method:

5 gallons -> $17.70

1 gallon -> ?

Unit price = 1x17.70 / 5 = 3.54$

Hope this helps..

You might be interested in
Find the value of x
Dvinal [7]
Answer
67.5

45° would be the other angle of 2x°

180° - 45° = 135°

135/45 = 67.5°
6 0
3 years ago
Work out the value of a and b in the identity.<br> 3ax + 6 - 4(x + b)= 11x + 14
Levart [38]

Answer:

a=5, b=-2

Step-by-step explanation:

If you simplify the equation, you get:

3ax +6 -4x -4b - 11x - 14 = 0 =>

3ax - 15x -4b -8 = 0

group together x's and constants:

(3a-15)x -8 -4b = 0

To make this 0 for all x, we have to find an a such that 3a-15 = 0 and b such that -8-4b = 0. this leads to a=5, b=-2

5 0
3 years ago
Please help, if you don’t know, don’t answer.
Novosadov [1.4K]

Answer:

The answer is 1.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Since the slope of a vertical line is undefined, is it possible ofr vertical lines to be parallel?
ikadub [295]

Yes, because if you have x=5 and x=10 they are parallel lines to each other.

6 0
3 years ago
Kayla bought a car that's price was reduced by 34%. The original price for the car was $16,000. How much did she spend on the ca
aliya0001 [1]

The price was reduced by 34%, so she paid 100-34 = 66% of the original price.

16,000 x 0.66 = 10,560

She paid $10,560

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If cost 5:50 per Hour to rent a pair of ice skates for Up to 2 hours. After 2 hours, the rental cost per hour decreases to 2:50.
    9·2 answers
  • Help me plz I don’t know how to do this
    7·1 answer
  • A triangle has vertices at L(2, 2), M(4,4), and N(1,6). The
    5·2 answers
  • What is the precise measurement in each pair?<br> 3 lb; 47oz
    10·1 answer
  • What is the solution set of {x|x 5
    11·1 answer
  • What is the measure of EH!?!????? RUNNING OUT OF TIME
    12·1 answer
  • F(x)=1/x−4−6f(x)= x−41​ −6. Find the inverse of f(x) and its domain.
    14·1 answer
  • I need help with this please! ASAP<br> (PLEASE MULTIPLY AND SIMPLIFY COMPLETELY)
    9·2 answers
  • -12(5/6a-7/8)+1/14(3 1/2-1 2/5)
    6·1 answer
  • A new plasma-screen television has purchase price of 4980 if sales tax on this purchase is 398.40 find the sales tax rate
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!