1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoundrel [369]
2 years ago
8

Evaluate: 4 + 8÷ 2 × (6 – 3)

Mathematics
2 answers:
Minchanka [31]2 years ago
5 0

Answer:

16

Step-by-step explanation:

Kryger [21]2 years ago
4 0

Answer:

answer= 16

Step-by-step explanation:

4+ 8 ÷ 2 × (6-3)

= 16

You might be interested in
14x-y=42 what is the slope
igomit [66]

Answer:

14


Step-by-step explanation:

14x-y=42

14x=42+y

y=14x-42

8 0
3 years ago
Is a theater there are 28 rows in each row there are 32 seats, each ticket coasts £19.75
DedPeter [7]

Answer:

£17696

Step-by-step explanation:

28*32= 896

896*19.75= 17696

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the fallowing are proportions?
vovikov84 [41]
25/10=5/2

and

3/4=15/20
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jessica calculated the missing side length of one of these triangles using the Pythagorean Theorem. Which triangle was it?
Alenkinab [10]

Answer:

G

Step-by-step explanation:

We can find a missing length of a triangle using a Pythagorean theorem if and only the triangle is a right angled triangle.

The side of the missing length is:

a^+b^=c^

2^+4^=c^

4+16=c^

20=c^

\sqrt{20}  = c ^{2}  \\ 4 \sqrt{5} = c

8 0
3 years ago
Jocelyn estimates that a piece of wood measures 5.5 cm. If it actually measures 5.62 cm, what is the percent error of Jocelyn’s
nataly862011 [7]

Answer:

A

okay? Answer A

5 0
3 years ago
Other questions:
  • what is a better buy, an 18 ounce jar of jelly that costs $1.99 or a 24 once jar of jelly that costs $2.99 why?
    9·1 answer
  • |x-2|-5 <-2 help!!!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • What is 16 divided by[2 6]?
    8·1 answer
  • ar recently sold for $32,345. If there's a 6% sales tax on automobile sales, how much tax will be added to the price of the car?
    12·1 answer
  • kaleb had 63 dollars. if he spent 7 dollars on new books, what is the ratio of money he still has to money he's spent?
    12·2 answers
  • -(-(-)(-)(-10x))=-5 solve for x
    5·1 answer
  • 10 points! help me! <br> please! its only 1 question
    7·2 answers
  • 2x-4=2(x-2) how many solution
    10·2 answers
  • Answer fast and you will be brainliest
    14·2 answers
  • A square on a coordinate plane is translated 9 units down and 1 unit to the right. Which function rule describes the
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!