1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
masya89 [10]
3 years ago
6

A^2-b^2=(a+b)(a-b) label perfect square trinomial or difference two square

Mathematics
1 answer:
sleet_krkn [62]3 years ago
4 0

Answer:

difference of squares

Step-by-step explanation:

a^2 - b^2 = (a-b)(a+b)

This is the definition of the difference of squares

You might be interested in
What is the length of the second base of a trapezoid if the length of one base is 24 and the length of the mid segment is 19
rodikova [14]
The sum of the two bases is twice the length of the mid segment
24+x=19*2
x=14
6 0
3 years ago
Is 1/4 less than 1/10
vaieri [72.5K]

1/4 is equal to 0.25

1/10 is equal to 0.10

so no, 1/4 is not less than 1/10

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
13. Solve for s. 2(s + 7) = 12
Tatiana [17]
2s+14=12
2s=-14+12
2s=-2
s=-2÷2
s=-1
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me i’m desperateeee!!!
lara31 [8.8K]

Answer:

option no.D

6y+15x

Step-by-step explanation:

hope it helps

7 0
3 years ago
Hannah is deciding between two truck rental companies. Company A charges an initial fee of $30 for the rental plus $2 per mile d
Degger [83]

Answer:

Hannah is deciding between two truck rental companies. Company A charges an initial fee of $30 for the rental plus $2 per mile driven. Company B charges an initial fee of $100 for the rental plus $1 per mile driven. Let AA represent the amount Company A would charge if Hannah drives xx miles, and let BB represent the amount Company B would charge if Hannah drives xx miles. Write an equation for each situation, in terms of x,x, and determine the interval of miles driven, x,x, for which Company A is cheaper than Company B.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • An 8-cup carton of soy milk costs $6.96. What is the price per pint?
    15·1 answer
  • Alberto is thinking of buying a jar of fish food flakes that will last 110 days. If he does not change the number of fish, how m
    8·2 answers
  • What is .35 in percent
    9·2 answers
  • Paco solves the equation -3x-5=1. where did paco make an error in his calculation
    9·1 answer
  • A 13-foot ladder leans against the side of a house with its base 3 feet from the house. Use the Pythagorean Theorem to approxima
    10·1 answer
  • Please help with this question. Quick! 20 points!
    5·1 answer
  • Find the value of x in the figure below. <br> 26<br> 56<br> Х
    15·1 answer
  • Really bad at math please help
    10·1 answer
  • In ΔSTU, the measure of ∠U=90°, the measure of ∠S=84°, and ST = 87 feet. Find the length of TU to the nearest tenth of a foot.
    5·1 answer
  • Can someone help me with this ?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!