1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sineoko [7]
3 years ago
7

I need help please and thank you

Mathematics
1 answer:
ss7ja [257]3 years ago
8 0

Answer:

increasing

Step-by-step explanation:

This line is increasing

The slope is greater than 0 so the line is going up

You might be interested in
You give 1/2 up a $46,000 salary to go back to school for 5 years. The total cost for going to school is $22,000. How much money
Ket [755]

The individual needs to earn $74,750 salary per year in order to recover the investment in 4 years.

What salary amount makes the individual as they were without a salary cut?

By the time the individual resumes back for work after 5 years, they need to earn their previous salary of $46,000 and recover the lost salaries, which is half of $46,000 lost in the last 5 years.

Total salaries lost=1/2*$46,000*5years

Total salaries lost=$115,000

Because the salaries lost needs to be recovered over 4 years, the extra earnings over and above the $46,000 in 4 years is the total salaries lost divided by 4 years

extra salary per year=$115,000/4

extra salary per year=$28,750

Total salary now=prior salary+ extra salary per year

Total salary now=$46,000+$28,750

Total salary now=$74,750

Find out more about investment payback on:brainly.com/question/23149718

#SPJ1

4 0
1 year ago
78% of the class completed their homework last night. What fraction of the class completed their homework?
mixas84 [53]

Answer:

\frac{39}{50}

Step-by-step explanation:

=> 78% makes:

=> \frac{78}{100}

<u><em>In simplest form:</em></u>

=>\frac{39}{50}

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pack with 6 cans of juice costs 3.48. What it the unit price?
nevsk [136]
3.48/6 = 0.58 per can
3 0
3 years ago
What is the measure of angle x?​
aivan3 [116]

Answer:

83 is the measure of x.

Step-by-step explanation:

A triangle is equal to 180 degrees. So 180 - 53 - 44 = 83.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A number, added to its three quarters, is equal to its double decreased by 6. What is the number
faust18 [17]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

i hope this is helpful........

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Given y = 210(0.88)x what is the decay rate?
    9·1 answer
  • Solve the equation for t.
    14·2 answers
  • a brick measures 25 cm by 12 cm by 13 cm. what is the volume of the brick in cm3? How many militers of water would this brick di
    12·1 answer
  • Where n=6 equals, 6 is a solution.
    8·2 answers
  • Write a function to represent the set of ordered pairs.<br><br> {(2, -2), (3, 8), (4, 22), (5, 40)}
    11·1 answer
  • Can someone please solve these questions
    13·1 answer
  • Veronica randomly surveyed a group of students to find out how they arrived at school that
    13·1 answer
  • Select the correct answer. Which set of coordinates satisfies the equations 3x-2y= 15 and 4x - y = 207 OA (2-7) OB (1.6) OC (5.0
    15·1 answer
  • Put the following equation of a line into slope-intercept form, simplifying
    13·1 answer
  • Factor the expression -18y-27
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!