50. Slope- -1
Y intercept- (0,7)
51. Slope- -1/3
Y intercept- (0,-3)
Answer:
The need to wash 16 cars.
Step-by-step explanation:
If they charge $20 per truck and washed 15, it would be $300. So you subtract $460 from $300. That gives you $160. Then, you divide $160 from $10. That gives you 16.
Answer:
You will save $2 if you buy from Picture Perfect Pizza instead of Pizza Outpost.
Step-by-step explanation:
First we need to find the unit rate of each pizza from each pizza place.
Picture Perfect Pizza: $3÷2 = $1.50
Pizza Outpost: $7÷4 = $1.75
Picture Perfect Pizza: $1.5 * 8 = $12
Pizza Outpost: $1.75*8 = $14
Put the number over each the total that was added then, divide the bottom number to into the top number