1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sunny_sXe [5.5K]
3 years ago
7

3 1/3 + (-2 1/4) + 1 5/6=

Mathematics
1 answer:
trasher [3.6K]3 years ago
6 0

Answer:

2\dfrac{11}{12}

Step-by-step explanation:

The first step is to ensure that all of the fractions have a common denominator.

3\dfrac{1}{3}+\left( -2\dfrac{1}{4} \right) + 1\dfrac{5}{6}= \\\\3\dfrac{4}{12} - 2\dfrac{3}{12} +1 \dfrac{10}{12}= \\\\1\dfrac{1}{12}+1\dfrac{10}{12}= \\\\\boxed{2\dfrac{11}{12}}

Hope this helps!

You might be interested in
Over the summer, for every 12 okra seeds Dana planted, 7 grew into plants. If he planted 120 okra seeds, how many grew into plan
Ipatiy [6.2K]
The answer is 70 because 

6 0
4 years ago
SOMEONE.HALP.ME.
Natasha2012 [34]
3/4 = 0.75 in decimal inch
Karla wants to leave 0.75 inch in her signature.
4 -0.75 = 3.25 inch needed
0.25 = 1/4

3 and 1/4 inches is needed.
3 0
3 years ago
Evaluate the expression for x = 3 y= 1/3 and z= 5. 12 x - 3y over 4 x - Z​
Zepler [3.9K]

Answer:

35.786

12(3) - 3(1/2)/4(3) - 5

This is then further simplified to:

36 - 1.5/7

And when you divide 1.5 by 7, the number (rounded) is .214.

Thus, subtract, and gain the final answer of 35.786.

Hope this helps!

Step-by-step explanation:

Can you please mark me brainliest

6 0
3 years ago
A top swimmer would be able to swim across a 25-meter pool in about 1/5
Anni [7]

Answer:

125 m/min

Step-by-step explanation:

Find the rate (speed) as follows:

 25 meters

--------------------- = (125/1) meters/min = 125 m/min

(1/5) minute

This is equivalent to about 380 ft/min

7 0
3 years ago
Chloe is buying mixed nuts at a grocery store. She can either spend $7.93 on a 15.25 ounce bag or $11.75 on a 25 ounce bag. Whic
ehidna [41]

Answer:

25 ounce bag

Step-by-step explanation:

7.93/15.25 = $0.52/ounce

11.75/25 = $0.47/ounce

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 8(x-4)-10x simplify the equation
    9·1 answer
  • Paul can type 60 words per minute and Jennifer can type 80 words per minute. How does Paul's typing speed compare to Jennifer's?
    13·2 answers
  • PLZZ ANSWER FAST!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
    15·1 answer
  • What value of c makes the equation true?
    7·1 answer
  • What are the intercepts of this function f(x)=-8x+4
    10·2 answers
  • Can someone help me, it due by Friday pls
    14·1 answer
  • Use the equation n= b-4 to find the value of n when b=9
    13·1 answer
  • Help me answer these questions please​
    13·1 answer
  • You are saving for a skateboard. Your aunt gives you $45 to start and you save $3 each week. The expression 45 + 3w gives the am
    12·2 answers
  • Which algebraic expression represents the following: the sum of four times a number and six? (1 point) 4x + 6
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!