1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotykmax [81]
3 years ago
8

I have never learned this before please help

Mathematics
1 answer:
jek_recluse [69]3 years ago
6 0

Answer:

V =165 ft^3

Step-by-step explanation:

V = Bh  Where B is the area of the base and h is the height

B is the area of the triangular base

B = 1/2 (5) *6

B = 15 ft^2

V = 15 * 11

V =165 ft^3

You might be interested in
Rewrite in simplest terms: 9(-9f-2)-9(5f+10)
Deffense [45]

Answer:-126f-108

Step-by-step explanation:

9(-9f - 2)-9(5f +10)

-81f - 18 -9(5f + 10)

- 81f - 18 - 45f -90

- 126f - 18 - 90

-126f -108

which give you the answer -126f - 108

7 0
3 years ago
Ella has 50 stacks of ten pennies in each stack. Describe how to find how many pennies Ella has in all
k0ka [10]
You would do ten times fifty. which would be 500
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the radius of a circle that has an area of 212​
kobusy [5.1K]

Answer:

The answer should be: r ≈ 8.21

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
10 of the x power= 100000000​
zheka24 [161]

Answer:

x=8

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Billy drove 1 half of the 7.5 miles between his house and the mall. How many miles did he drive?
lara31 [8.8K]
Billy drove 3.75 miles. You find the answer by dividing 7.5 by 2
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Is the factored form of 4k^2-28k+49
    5·1 answer
  • List the 4-digit numbers that fit these clues
    6·1 answer
  • PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST
    12·1 answer
  • Robyn ran 5 3/4 miles last week.She ran 4 1/4 miles this week.How many more miles did she run last week
    8·2 answers
  • Question 1
    6·1 answer
  • Please answer question in the file for 15 pts Question : What is the area of the square traffic sign in square inches? in square
    13·1 answer
  • Guys I need help I'm giving brainlist also show your work for me please this is my last math problem help​
    11·1 answer
  • A store sells 6 T-shirts for $59.34. What is the unit cost per T-shirt?
    9·2 answers
  • The
    11·1 answer
  • Please help me I need it
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!