Answer:
4.5 or 1 1/8
Step-by-step explanation:
2 1/4 is a full box to back 1/2 of the flour you need to divide 2 1/4 in half
Half of 2 is 1 & half of 1/4 is 1/8
Answer:5/10
Step-by-step explanation:
1/2 x 5 = 5/10
I'm assuming this is a Pythagorean theorem problem. If so the answer would be √125
Answer:
Part A: That 6 pounds of rice costs $18
Part B: (1,3) represents the unit price
Part C: 4 pounds of rice, because $12/3 equals 4
Step-by-step explanation:
Part A: The first point, 6, is on the amount of rice axis and the second point, 18, is on the total cost axis.
Part B: The unit price means the price for just 1 of something, so if you go to 1 pound of rice on the graph, you see it's at 3 on the total cost axis. Which means that 1 pound of rice costs $3.
Part C: From Part B you know that 1 pound of rice equals $3. So if you spend $12, then you can divide that by $3 to see how many pounds of rice you bought. 12/3 equals 4, so you bought 4 pounds of rice. Or you can count by 3's until you get to 12: 3, 6, 9, 12. That's 4 times so that means you bought 4 pounds of rice.
Answer:
18 but look at others awnsers aswell
Step-by-step explanation: