1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mel-nik [20]
3 years ago
11

Fill in the blank.-9+____=-14​

Mathematics
2 answers:
Anna11 [10]3 years ago
6 0

Answer:

-5

Step-by-step explanation:

You could figure out the answer by adding 9 to -14.

-14 + 9 = -5.

faust18 [17]3 years ago
4 0

Answer:

-5

Step-by-step explanation:

-9+x = -14

Add 9 to each side

-9+x+9 = -14+9

x = -5

You might be interested in
Here is a linear equation: y = 1/4x +5/4
docker41 [41]

Step-by-step explanation:

(1,1.5) is the solution but (12,4) is not the solution of given equation.

1.5=1/4×1+5/4(which is true)

4=1/4×12+5/4(which is false)

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
keon ha some change in his pocket then a friend loaned him 0.25 now keon has 1.45 in his pocket which equation can be used to fi
Studentka2010 [4]

Answer:

$1.45-$0.25=x

x=$1.20

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Helpppp Plsssss Asap!! ​
Anit [1.1K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The answer would be B, because the y-intercept is positive. To double check I used an online graphing calculator and it is correct.

Hope This Helps!   Have A Nice Day!!

8 0
3 years ago
Round to estimate the quotient <br> 199,988 ÷17
Likurg_2 [28]

Answer:

11764

Step-by-step explanation:

199,988 ÷17 = 11764

5 0
3 years ago
Which is the better deal?
Reptile [31]

Answer:

The better deal is 10 cans of soda for $5.50

Step-by-step explanation:

  • 6 cans of soda for $3.60 means each can of soda is worth .60 cents
  • 4 cans of soda for $2.36 means each can of soda is worth .59 cents
  • 10 cans of soda for $5.50 means each can of soda is worth .55 cents

Therefore, 10 cans of soda for $5.50 is the best deal because you are getting the most cans of soda for the cheapest amount of money.

Hope this helped!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help with number 30......……
    6·1 answer
  • 2. A spike train, commonly used to study neural activity, is a sequence of recorded times at which a neuron fires an action pote
    7·1 answer
  • Help with this math problem please!!!!!!
    13·1 answer
  • Should a person typically use savings, short-term debt, long-term debt or do without in this situation?
    15·1 answer
  • How can the distributive property help when you are multiplyng by a two digit number
    12·1 answer
  • George had one sheet of paper. He cut it into 6" x 5", and 3" x 6". What were the dimensions and total area of his original shee
    5·2 answers
  • 3x +12 =90 what is x
    7·2 answers
  • Ill makr brainliest agaim
    14·1 answer
  • in a college biology class, only half of the class earned a passing grade. Out of all the students, 25% studied and passes. What
    15·1 answer
  • I need help what is 1+1=? I’ll give brainliest to whoever gets it first
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!