1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frozen [14]
3 years ago
6

Determine if the rates are equivalent. Explain your reasoning.5 cans of soup for $3.75; 8 cans of soup for $6.00

Mathematics
2 answers:
Liula [17]3 years ago
6 0

Answer:

They are equivalent

Step-by-step explanation:

Since 3.75 divided by 5 is .75 that means that 6 divided by 8 would have to also be .75 which, if you divide it, it is.

Lerok [7]3 years ago
4 0

Answer:

The rates are equivalent

Step-by-step explanation:

To find the unit cost you divide the price by the number of units

3.75÷5=0.75

6.00÷8=0.75

To determine whether or not the rates are equivalent, compare the unit costs

0.75=0.75

Therefore, the rates are equivalent

Hope this was helpful :)

You might be interested in
The temperature at 6 am today was T. Yesterday
Paladinen [302]

Answer:

T-X

Step-by-step explanation:

Today=T

Yesterday = X

To find the diffrence you need to subtract Today from Yesterday then you will get your answer

5 0
2 years ago
Draw a number line and show all numbers that are five units away from 0
Alexxandr [17]
__________this took me like 3 mins to make
| | | | | |
0 1 2 3 4 5
7 0
3 years ago
What is the distance between -12 and 15?
motikmotik

Answer:

27

Step-by-step explanation:

to get the distance, add -12 and 15 which gets you 27

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
PART B: Uber was also available for Mike to use to get home from the airport. Uber
Ber [7]

Answer:

taxi

Step-by-step explanation:

you would take the taxi because it would cost less than Uber

3 0
2 years ago
Please help with explanation and pleasedo let me know about the method ( 9a,b 10a)
worty [1.4K]

Answer:

Hope this helps

Step-by-step explanation:

Crossproduct is explained. You can use it to get all the values as well as being able to convert into other currencies.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Please answer as soon as possible.
    13·1 answer
  • In a flower garden, there are 4 tulips for every 7 daisies. If there are 20 tulips, how many daisies are there?
    7·1 answer
  • (4,?) is in line y=2/7x-3. Find the other half of the coordinate
    14·1 answer
  • Brianna brought her car for $15,640 it is expected to depreciate and average of 50% each year during the first seven years what
    13·2 answers
  • PLZ ANSWER <br><br> 1-2x = -X-3
    15·1 answer
  • Solve each equation.
    8·2 answers
  • With ur solution as an inequality: If 3
    8·2 answers
  • Which statement best describes what is happening to cause the boy to hear sound
    6·2 answers
  • PLEASE HELP! 10 Points!!
    14·2 answers
  • If the length of minute hand of a clock is 42m . How much distance minute hand will cover in 15 minutes ?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!