Determine if the rates are equivalent. Explain your reasoning.5 cans of soup for $3.75; 8 cans of soup for $6.00
2 answers:
Answer:
They are equivalent
Step-by-step explanation:
Since 3.75 divided by 5 is .75 that means that 6 divided by 8 would have to also be .75 which, if you divide it, it is.
Answer:
The rates are equivalent
Step-by-step explanation:
To find the unit cost you divide the price by the number of units
3.75÷5=0.75
6.00÷8=0.75
To determine whether or not the rates are equivalent, compare the unit costs
0.75=0.75
Therefore, the rates are equivalent
Hope this was helpful :)
You might be interested in
C.the ant would be the most likely thing to have a mass of three grams.
Answer:
each pretzel costs about $2.10
Step-by-step explanation:
Answer:
a and c
Step-by-step explanation:
Answer:
the answer is B
Step-by-step explanation:
just did the test