1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kari74 [83]
3 years ago
15

A pizza has 8 slices and papa gino's sells the whole pizza for $16. What is the unit rate for a slice of pizza?

Mathematics
2 answers:
BabaBlast [244]3 years ago
8 0

Answer:

It would be $2 per piece, because 16 divided by 8 is two.

Step-by-step explanation:

erastova [34]3 years ago
3 0

Answer:

The asnwer is $2 because 16 divided by 8 is 2

You might be interested in
What is the missing reason in the proof?
spayn [35]
Perpendicular bisector theorem
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
steve and scott are twins out for a morning jog. They run at the exact same speed They split at a corner one north, one east. On
trasher [3.6K]
Their running paths form the legs of an isosceles right triangle. The hypotenuse of such a triangle (the distance between Steve and Scott) is √2 times the length of one leg. Each has run 10 miles in the hour since they split.

They are running at 10 miles per hour.
4 0
3 years ago
Mrs. Smith bought 3 hats for $22.50. At this rate, how much is Mrs. Smith paying for 1 hat?
jolli1 [7]

Answer:

Hi! The correct answer is $7.5

Step-by-step explanation:

<em><u>~to find the price of 1 seperate thing divide price by the amount that has been bought~</u></em>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you solve this problem plz?
Andre45 [30]

Answer:

First, we are going to find the sum of their age. To do that we are going to add the age of Eli, the age Freda, and the age of Geoff:


The combined age of Eli, Freda, and Geoff is 40, so the denominator of each ratio will be 40.


Next, we are going to multiply the ratio between the age of the person and their combined age by £800:

For Eli: 

For Freda: 

For Geoff: 


We can conclude that Eli will get £180, Freda will get £260, and Geoff will get £360.

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need some DETAILED examples of Dividing Integers! Urgent, pls help ASAP!
vfiekz [6]

Here are some examples:

Integers are positive and negative numbers, but dividing integers are dividing positive and negative numbers:

Remember these rules:

  1. Negative divided by a negative equals a positive.
  2. Negative divided by a positive equals a negative.
  3. Positive divided by a positive equals a positive .

Examples:

  • -4 \div 2 = -2
  • -4 \div -4 = 1
  • 4 \div 2 = 2

Hope this helps!

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the proportion:<br><br><br><br> Round answer to nearest tenth, if necessary:<br><br> r =_____
    7·2 answers
  • Is 21/2 equal to 10.1
    9·2 answers
  • Danielle has taken five math tests so far this year. The tests are out of twenty points, and she has gotten the following scores
    13·2 answers
  • FREE BRAINIEST ⊆∴⊇<br> ____
    11·2 answers
  • It is multiplying polynomials
    11·1 answer
  • Evaluate the following:
    7·1 answer
  • X+8 &gt; 18 how do you solve it
    7·1 answer
  • A, 25 + 7b x 9b - 83
    14·1 answer
  • What does 2b+9 when b=3 like the hell
    5·2 answers
  • 45six +13six <br><br> Carry out the addition shown using base six notation
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!