1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
makvit [3.9K]
3 years ago
13

Need help with the question in the image​

Mathematics
1 answer:
grin007 [14]3 years ago
6 0

Answer:

y=2

Step-by-step explanation:

the image and preimage are 6 units apart so thhe line of reflection is in the middle at 3 units and is a line that is paralel to the x-axis

y=2

You might be interested in
8/9= blank=3/11=blank<br> find an equivlant fraction
zavuch27 [327]
8/9= 16/18 and 3/11=6/22
6 0
3 years ago
Translate point P(3,3) left 1 unit and up 4 units. What are the coordinates of the image P’?
ANTONII [103]
The coordinates would be (2,7) you just have to move 1 left 4 up
3 0
3 years ago
Plzz HELP FOR POINTS AND BRAINLIST ANSWER
storchak [24]

A)Plugging in our initial statement values of y = 16 when x = 10, we get:

16 = 10k

Divide each side by 10 to solve for k:

16/10=

 k = 1.6

Solve the second part of the variation equation:

Because we have found our relationship constant k = 1.6, we form our new variation equation:

y = 1.6x

Since we were given that x, we have

y = 1.6()

y = 0


B)Plugging in our initial statement values of y = 1 when x = 15, we get:

1 = 15k

Divide each side by 15 to solve for k:

1/15

=15k

k = 0.066666666666667

7 0
3 years ago
I need help with 3 and 4 :))
igomit [66]

Ah so your confused? I got you fam let me explain. So it would be best to start in the middle then graph the coordinates, move those coordinates 6 right then 5 up for the first one. Then do the same thing for the other but move them 8 left and down once.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
It costs $120 for 20 students to visit an aquarium. How much does it cost for 152 students? Set up a proportion to solve.​
nordsb [41]

Answer:

152 times 6=912

Step-by-step explanation:

$120 for every 20 students

it cost $6 for every 1 student

$6 times 152=912

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A homeowner is planting a vegetable garden. The location
    9·1 answer
  • Brian can lay a slab of concrete in 6 hours, while Greg can do it in 4 hours. If Brian and Greg work together, how long will it
    7·1 answer
  • HELP ASAP
    8·2 answers
  • A cupboard contains 5 pairs of shoes, each of a different style. How many ways are there to select 4 of the shoes from the cupbo
    14·1 answer
  • 2(b + v) = X<br> solve for b
    5·1 answer
  • If 5 bags weighs the same as 3 blocks how many blocks will 4 bags weigh
    5·2 answers
  • P9-17 Comparing Investment Criteria [LO1, 2, 3, 5, 7] Consider the following two mutually exclusive projects: Year Cash Flow (A)
    9·1 answer
  • What Is The Probability That A Visitor Adopts A Dog And A Cat? None Dog Total None 35 45 80 Cat 70 150 220 Total 105 195 300.
    8·1 answer
  • Allan bought a rug shaped as a semicircle that has a radius of 4 yards. What is the circumference of the rug? Plz answer
    8·1 answer
  • #17. Use the number line below to model 6: 3/4.#18. What is the quotient 6: 3/4?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!