1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liraira [26]
3 years ago
14

A 16-ounce package of cereal costs $4.00. What is the unit cost?

Mathematics
2 answers:
bazaltina [42]3 years ago
8 0

Answer:

The answer is D) $0.25 for every 1 oz

Step-by-step explanation:

In order to find a unit cost of something, you divide the amount of money per item, by the amount of the product. So, you divide 4/16 and get .25. Then you know already that that is the unit cost. So, every 1 oz of the product costs 25 cents. Hope this helps :)

Alinara [238K]3 years ago
3 0

Answer:

$0.25/1oz

Step-by-step explanation:

$4.00 / 16oz = $0.25 per ounce

You might be interested in
Please help me with this
emmasim [6.3K]
The equation is put in slope intercept form which is y=mx+b

The slope is m and in this case it is -1/2.
To find the y intercept substitute in 0
for x then solve.
y =   - \frac{ 1}{2} (0) + 7
y = 7


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 40 3/4 as a decimal
soldier1979 [14.2K]

Answer:

40.75

Step-by-step explanation:

3/4 = 0.75

40 + 0.75= 40.75

4 0
3 years ago
21 is 75% of what see answer
aniked [119]

Answer:

84

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZ HELP! THIS IS URGENT! TYSM, can anyone explain how to solve this question with and without using algebra? I need this real q
Serga [27]
The answer you're looking for is 2
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
4+7x=-24 how do you solve this algebraic expression
Lady_Fox [76]

Answer:

In order to solve this algebraic expression, you need to get the variable x by itself

Step 1: subtract 4 from each side

4-4+7x=-24-4 (4-4=0, those cancel out) (-24-4=-28)

7x=-28

Step 2: divide both sides by 7

7x/7=-28/7 (7x/7=x) -28/7=-4)

Your final answer would be x=-4

Hope this helps ;)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Customer A with a Bronze service level package calls in a Critical System Failure at 9:00 AM. Customer B with a Silver service l
    5·2 answers
  • Please answer correctly !!!!!!!!! Will mark brianliest !!!!!!!!!!!!!
    5·1 answer
  • The circumference of a tennis ball is 21<br>cm. How many inches is the circumference?​
    14·2 answers
  • Is the fraction 2/3 equal to the fraction 4/6.
    13·1 answer
  • Daily demand for a product is 50 units, with a standard deviation of 30 units. The review period is 5 days and the lead time is
    12·1 answer
  • A researcher conducts a study on the effects of task difficulty (easy, hard) and presence of others (no one else present, 5 othe
    7·1 answer
  • A cook needs 42 pieces of tomato for salads The cook has 4 tomatoes He cuts each tomato into 6 pieces
    12·1 answer
  • a sales clerk wants to make at least $519 . If he makes a base salary of $335 and $10.25 per hour at his part time job how many
    5·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLEST 100Pts
    15·1 answer
  • In which number does the digit 1 have a value that is ten times as great as the value of the digit 1 in the number 215,784?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!