1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ra1l [238]
3 years ago
14

Move two match sticks to make squares.

Mathematics
2 answers:
elixir [45]3 years ago
6 0
The one in the right and the middle right one will be placed in the left top...
Rasek [7]3 years ago
3 0

Answer:

The one in the middle and the one on the right?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
50 POINTS AND BRAINLIEST IF CAN SOLVE WITH CORRECT ANSWER AND PROVIDE STEPS
stellarik [79]
The answer is C. 


Hope this helps
5 0
3 years ago
I WILL GIVE BRAINLEST FOR THE CORRECT ANSWER!
pentagon [3]

Answer:

A) -4

B) 4 units apart

C) no values of x

Step-by-step explanation:

1) slope of m: (3-2)/(10-8) = ½

m(x) = ½x + c

2 = ½(8) + c

c = -2

m(x) = ½x - 2

m(16) = 6

h(4) = (4-2)²/2 = 4/2 = 2

h(4)-m(16) = 2-6 = -4

B) y-intercept of:

*h(x) = ½(0-2)² = 2

*m(x) = -2

from the equation found before

2 - (-2) = 4 units apart

C) m(x) = (x-4)/2

m(x) > h(x)

(x-4)/2 > ½(x-2)²

x-4 > x²-4x+4

x²-5x+8 < 0

(x - 2.5)² + 1.75 < 0

Never negative

3 0
3 years ago
Rosy waxes 2/3 of her car with 1/4 bottle of car wax. At this rate what fraction of the bottle of car wax will Rosy use to wax h
Dmitry_Shevchenko [17]
⅜ of the bottle. Hope this helps!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
62 divided by 8,090 ...Who dares to take on this challenge! Must show your work!
Fynjy0 [20]
Simple lol all you do is 

62 divided by 8,090

Answer is: <span>0.00766378244

I hope this helps!! (:</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Miss Johnson bought a roast that weighed 6lb. 4oz. What was the total cost of the roast if the cost per pound was $4.48.
balandron [24]

Answer:

26.88$

Hope this helps :))

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How much would 180 pens cost if bought in boxes of 12, each box costing $5.80?
    10·2 answers
  • If you can buy 1/3 of a box of chocolates for 6 dollars, how much can you purchase for 4 dollars
    8·1 answer
  • PLEASE ANSWER AND EXPLAIN | 98 POINTS
    7·2 answers
  • Find two Consecutive Integers such that the larger is nine more than twice the smaller
    5·1 answer
  • The measure of angle a is 40° wrote an equation that will help you determine the measure of angle b
    9·2 answers
  • Choose the correct label for the solution to each system of equations from the drop-down menus.
    14·2 answers
  • Evaluate the expression.<br> -2.035 – 1.008 - 3.04 + 0.008
    14·1 answer
  • Which equation can be used to verify that 534 – 68 = 466?
    5·1 answer
  • Determine the dependent variable in the statement:
    8·1 answer
  • Write an expression for the length of the segment
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!