1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
arsen [322]
3 years ago
11

Which box of crackers is a better deal?

Mathematics
1 answer:
a_sh-v [17]3 years ago
8 0

Answer:

Since each cracker in the 190 gram box costs $ 0.0078 while the 850 gram box costs $ 0.0082 each, the 190 gram box is a better deal.

Step-by-step explanation:

Knowing that a 190-gram box of crackers costs $ 1.49 and an 850-gram box costs $ 6.99, to determine which of them is a better deal, the following calculation must be performed:

1.49 / 190 = 0.0078

6.99 / 850 = 0.0082

Therefore, since each cracker in the 190 gram box costs $ 0.0078 while the 850 gram box costs $ 0.0082 each, the 190 gram box is a better deal.

You might be interested in
Guys help me please.<br> How to solve it?
pentagon [3]
I don’t have a calculator right now but a triangle always adds up to 180 degrees so yeah
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sphere has a radius of 6 inches. What is the volume of the sphere in terms of π? V = π in.3
Harrizon [31]

Answer: 288pi in3

Step-by-step explanation:

Volume of a sphere= 4/3pir^3

R=6inches

V=4/3pir^3

V=4/3pi(6^3)

V=4/3pi(216)

V=864pi/3

V=288pi in^3

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of the line?
Ann [662]

Answer:

m= 8/5

Step-by-step explanation:

Points on the graph: ( -4, -4) and (1, 4)

Slope:

m=(y2-y1)/(x2-x1)

m=(4+4)/(1+4)

m= 8/5

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 1.3+(-2.4)<br> enter your answer, as a decimal.
4vir4ik [10]
-1.1 should be the right answer
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
−2 1/2 −5 3/4 The distance between the two numbers is
emmainna [20.7K]

the answer to this question is -7.25 or 7 1/4

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A clubhouse was furnished with a total of 9 couches and love seats so that all 23 members of the club could be seated at once. E
    6·1 answer
  • Jenna goes for a jog every morning. The line plot shows the number of hours she jog for 5 days how many total hours did she draw
    5·1 answer
  • Which unit could be used to measure the weight of a cat?
    14·1 answer
  • Write AN EQUATION of the line that passes through the given points <br><br> (-1,4) and (2,-5)
    6·1 answer
  • Solve the equation for 0
    14·1 answer
  • If 16-oz bottle water cost $1.44 what is the cost per ounce
    14·1 answer
  • A password needs to be set up. Which method would have the highest number of<br> outcomes possible?
    9·1 answer
  • If x= 4x10-3  and y= 2x10-2  then  Find the value of x+y​
    6·2 answers
  • Thank for answer my question
    13·1 answer
  • when comparing condition means in an experiment with more than two conditions, why should you use an analysis of variance instea
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!