1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irinina [24]
2 years ago
11

A block of cheese measuring 5 inches by 2 inches by 3 inches is coated in a very thin layer of wax. The cheese is sliced into 24

0 cubes with half-inch edges. How many cubes will not have any wax on them?
Mathematics
2 answers:
damaskus [11]2 years ago
5 0

Answer:

64

Step-by-step explanation:

it's 64

Nookie1986 [14]2 years ago
3 0

Answer:

.......the answer is 64 cubes

You might be interested in
A 5-pack of baseball caps costs $5.18. What is the unit price?
svlad2 [7]

Answer:

5.18÷5=1.036 so round up to 1.04

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ethel is arranging rides so that 27 members of her club can go bowling. Some people can ride in a van that belongs to the center
Paladinen [302]
27 - 12in van = 15 in car
5 people in each car => 3 cars
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
If meg cycles 6.2 km every morning how many feet are in 6.2 given that 1 mile = 1.609 and 1 mile =5,280
Minchanka [31]
You just have to multiply. 6.2x1.609x5,280 which would give you 8501.72.
3 0
3 years ago
How do I find the measure of angles​
Thepotemich [5.8K]
Well you already know a whole circle is 360 and if there are any angles that already have there measurements you can use those and find the percent that isn’t accounted for is your angle......or just use a protractor
6 0
3 years ago
Please help asap!!! math math math math math math help
Evgen [1.6K]

Answer:

i dont know

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two sides of a triangle have lengths 6 cm and 6cm describe the possible lengths of the third side
    7·1 answer
  • Order the following sets of numbers from least to greatest 2.1 notation bar,-2.1,2 1/11,-2
    6·1 answer
  • How can u get from 100 to 18 in divison or multiplaction
    6·1 answer
  • 3 minus what gives me 11
    12·2 answers
  • If three bags of birdseed cost $14.16, how much will 14 bags cost?
    11·2 answers
  • An angle through 1/6 of circle. What is the measure of this angle?
    11·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (3, 4) and (5, –4)?
    15·1 answer
  • Does anyone know this?
    10·1 answer
  • Create a scatter plot using the data<br> in the table above.
    12·1 answer
  • The sum of the measures of the angles of a triangle is 180. The sum of the measures of the second and third angles is five times
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!