Answer:kara Had $17-$12. Pizza cost =leave u with $5 x.50=10topping
Step-by-step explanation:
Answer:8-oz jar
First, we have to find out what is the unit rate of the 2-oz jar. $1.50÷2 is $.75.
Second, we have to find the unit rate of the 4-oz jar. $2.92÷4=$73.
Third, we have to find the unit rate of the 8-oz jar. $5.68=$.71.
Fourth, we have to find the unit rate of the 16-oz jar. The division for this one may be tricky. From dividing $11.62 by 16, is stopped at the 3rd number I got from dividing. I got $.726. This is not a value of cents and the value can't go in the thousandths place. So, I rounded .726. I got $.73. So $11.62÷16=$.73.
Lastly, you have to compare the amounts.
The lowest amount or better buy, is $.71 or 8-oz jar.
Answer:
- 22°F
Step-by-step explanation:
Given that :
Morning temperature = 15°F
Change in temperature = fall by 37 degree
The temperature of the end of the day:
Morning temperature + (change in temperature)
Fall by 37° = decrease in temperature by 37° = - 37°
15°F + (-37°F)
15°F - 37°F
= - 22°F
Answer:
The height of cuboid is 3 cm
Step-by-step explanation:
Total surface area of cuboid = 
Length of cuboid = 10 cm
Width of cuboid = 2 cm
Let the height be x
Total surface area of cuboid = 
Total surface area of this cuboid is 112 cm squared







Hence the height of cuboid is 3 cm
Exact form 27/4
decimal form 6.75
mixed number form 6(3/4)