1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amm1812
3 years ago
8

A recording studio charges musicians an initial fee of $50 to record an album. Studio time costs an additional $75 per hour. Wri

te a linear model that represents the total cost C of recording an album as a function of studio time(in hours). Use the variable t to represent the number of hours the recording studio is used
Mathematics
1 answer:
elena-s [515]3 years ago
3 0

Answer:

C=$50+$75×T

Step-by-step explanation:

$50 is the amount charged to record an album + 75 amount charged per hour ×T which is how much hours you are going to record an audio.

You might be interested in
Helppppp plsss!!!!!!!!!!!
bagirrra123 [75]

Answer:

22 inch is the diameter because d =2r

8 0
2 years ago
6/25 equals D Over 30 what does D equals
Rufina [12.5K]
Your equation is 6/25 = d/30. to solve this equation we have to get d by itself! to do this, you have to multiply each side by 30 since d is being divided by thirty. d/30 x 30 = d, 6/25 x 30 =  7.2, or 7 2/10

therefore, d = 7.2
hope this helps!
4 0
3 years ago
Gary has 63 counters.he pura them in an array with 9 columbs how many rows are there
Mice21 [21]
There are 7 rows.
63/9 = 7.
4 0
3 years ago
A reciprocal is a number that _____.
konstantin123 [22]
Answer : A

The reciprocal of 5 would be 1/5 and 5/1 * 1/5 = 1

hope that helps!:)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 81/90 in simplest form?
Brums [2.3K]
56/74 = 28/37
y^-2
s^2
3a/4a
7g/12g
0.5p^-1
2/7k^3
2b/3d

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of these ordered pairs could not be a dilation of (-2, 6)?
    11·1 answer
  • A(-5, -1) and B(4, 3.5)
    8·1 answer
  • Solve using dividing by 10 strategy. Show your work.
    12·1 answer
  • The amount of money in Toni's savings account after x weeks is described by the function f(x) = 5x + 20. Which best interprets t
    7·1 answer
  • Rick spent $22.50 to purchase 9 toy robots. What is the unit rate for each toy robot purchased?
    5·1 answer
  • 16 is what percent of 80? A 15% B 20% C 25% D 30%
    6·2 answers
  • A peeting zoo has 5 lambs 11 rabbits 4 goat and 4 piglets find the ratio of goat to the total number of animals.then explain its
    6·1 answer
  • Charges $70 per car and earned $50 in tips. Write an equation to represent this situation.
    15·1 answer
  • In kite ABCD, BE = –x + 6 and ED = 0.5x. Determine the value of x in the kite shown. Question 2 options: A) x = –12 B) x = –3 C)
    15·1 answer
  • How do you solve f-3/4=5/6?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!