TR = 6
QR = 2(TR)
QR = 2(6)
QR = 12
5 bags is cheaper because one bag is $3 and 5 bags for ten so to find the unit price the amount (10/ ) the amount of bags (5) so therefore 10/5= $2 which is smaller than the price of an individual bag
Answer:
10+2x
the tree would be 40 feet tall in 15 years.
Answer:
Step-by-step explanation:
Indicates leg lengths of 1 and√3 and hypotenuse 2, the desired ratio is √3/2