1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ryzh [129]
2 years ago
13

A convenience store sells two brands of orange juice. Brand A contains 8 fluid ounces and costs $1.28. Brand B contains 12 fluid

ounces and costs $1.68. What is the difference in cost, in dollars, per fluid ounce between the two brands?
Mathematics
1 answer:
Maru [420]2 years ago
8 0

Answer:

$0.02

Step-by-step explanation:

Brand a

1.28 ÷ 8 = 0.16 per ounce

Brand b

1.68 ÷ 12 = 0.14 per ounce

0.16 - 0.14 = 0.02

You might be interested in
The ordered pair below is a solution to which equation 36,4
viktelen [127]

Heyyyyyyy

9 is to 1

Hope it helps

8 0
2 years ago
If the circumference is 34.54 units what is the radius
irinina [24]
<span>5.497211734394065. radius confirmed!</span>
7 0
3 years ago
What is the percent equivalent of 18/200
Hoochie [10]
The answer is ….. 9%
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
F Tell whether the statement is true or false.
Kitty [74]

Answer:

A true

Step-by-step explanation:

It is the correct answer i have read this

7 0
3 years ago
How many odd numbers are between 20-100?​
cestrela7 [59]

Answer:

there are forty odd numbers

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help with this math challenge! Please
    6·2 answers
  • Help with 10-13 ASAP. Explain your answer
    13·1 answer
  • Sam is filling up his pool. The water hose filled the 315 gallon pool in 45 minutes. At what rate did the hose fill the pool in
    9·2 answers
  • X-y+z=-7<br> x+y+z=1<br> x+y-z=9<br><br> How would you solve this equation?
    5·1 answer
  • Find the area of the shaded figure of an arrow
    15·1 answer
  • A student finished a 30 question test in 75 minutes. Which rate best represents the relationship between the number of minutes s
    10·1 answer
  • Help I will be marking brainliest!!!
    9·1 answer
  • A tank contain 5 gallons of water joanna uses a hose to slowly add more water to the tank five gallons of water are added to the
    5·2 answers
  • An account earns simple interest. Find the annual interest rate.
    7·1 answer
  • In the triangle above, the cosine of a is 0.8.What is sine of b?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!