A convenience store sells two brands of orange juice. Brand A contains 8 fluid ounces and costs $1.28. Brand B contains 12 fluid
ounces and costs $1.68. What is the difference in cost, in dollars, per fluid ounce between the two brands?
1 answer:
Answer:
$0.02
Step-by-step explanation:
Brand a
1.28 ÷ 8 = 0.16 per ounce
Brand b
1.68 ÷ 12 = 0.14 per ounce
0.16 - 0.14 = 0.02
You might be interested in
Heyyyyyyy
9 is to 1
Hope it helps
<span>5.497211734394065. radius confirmed!</span>
Answer:
A true
Step-by-step explanation:
It is the correct answer i have read this
Answer:
there are forty odd numbers
Step-by-step explanation: