Answer:
{-8, 3/4}
Step-by-step explanation:
One by one, set the factors equal to zero and solve for v:
8 + v = 0 yields v = -8, and
4v - 3 = 0 yields 4v = 3 and v = 3/4
Answer:
A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc. 1 minute=60 seconds1 hour=60 minutes (or) 3600 seconds1 day=24 hours (or) 1440 minutes.
Step-by-step explanation:
The correct answer is 317
Step-by-step explanation:
7.5 cups of raisins, 10 cups of peanuts and 5 cups of chocolate chips.
Step-by-step explanation:
We are given that,
The amount of ingredients needed for the trail mix are,
Raisins = \frac{3}{4}
4
3
cup
Peanuts = 1 cup
Chocolate chips = \frac{1}{2}
2
1
cup
Since, Kiran needs to make 10 cups of the trail mix.
The amount of ingredients needed will be,
Raisins = \frac{3}{4}\times 10
4
3
×10 = \frac{30}{4}
4
30
= 7.5 cups
Peanuts = 1 × 10 = 10 cups
Chocolate chips = \frac{1}{2}\times 10
2
1
×10 = 5 cups
Hence, the ingredients needed are 7.5 cups of raisins, 10 cups of peanuts and 5 cups of chocolate chips.
It would be 196/9 or 12.7777 in decimal