Answer:
A. 6y
Step-by-step explanation:
The profit formula is: total earnings- total expenses. In this case the 145 has a minus sign, which indicates that these are Debra's total expenses. Then, 6y represents total revenue. You can also identify that this is the answer because revenues depend on babysitting hours, which in this case, is represented by the variable "y".
Answer:
:I
Step-by-step explanation:
Answer:
f(g(x)) = 2(7 - x) + 1
Step-by-step explanation:
f(x) = 2x + 1
g(x) = 7 - x
The question in the picture itself says to find f(g(x)) so i'll find that instead
f(g(x)) = 2(7 - x) + 1
f(g(x)) = 14 - 2x + 1
f(g(x)) = -2x + 15
Answer:
1- $ 0.25.
2- $ 26.25.
3- $ 1.73.
Step-by-step explanation:
1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:
2.99 / 12 = X
0.249 = X
Thus, the cost of each orange is $ 0.25.
2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:
10.5 / 4 x 10 = X
2.625 x 10 = X
26.25 = X
Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.
3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:
0.99 / 4 x 7 = X
0.2475 x 7 = X
1.7325 = X
Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.