1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frutty [35]
3 years ago
5

In a city, 35% of the bus riders with a monthly pass are students. in a random sample of 50 bus riders with monthly passes, 23 a

re students.
what is ρ and ρ with ^
Mathematics
1 answer:
inessss [21]3 years ago
3 0

Answer:

ρ = 35% or 0.35

ρ with ^ = \frac{23}{50}=0.46 or equivalently 46%

Step-by-step explanation:

ρ represents the population proportion of the bus riders, with a monthly pass, who are students.

The population proportion is simply the percentage of the entire population with a particular characteristic. We have been informed that in a city, 35% of the bus riders with a monthly pass are students. This means that 35% of the whole population of bus riders with a monthly pass are students. Therefore, our ρ is simply 35% or 0.35.

ρ with ^ represents the sample proportion of the bus riders, with a monthly pass, who are students. This is a statistic or an estimator as it is normally used to estimate the value of ρ, the population proportion. It is calculated using the formula;

ρ with ^ = \frac{x}{n}

where n represents the size of the sample and x the number of individuals in the sample with a certain desired characteristic. We have been informed that;

in a random sample of 50 bus riders with monthly passes, 23 are students.

Using the above formula and the values given we have;

ρ with ^ = \frac{23}{50}=0.46 or equivalently 46%

You might be interested in
A number x is greater than 7 graph line
Anettt [7]

I graphed this line below.

Start with an open dot on 7.

The reason we use an open dot is because x

does not equal 7, it is only greater than 7.

So from your open dot, draw an arrow to the right

to represent all numbers greater than 7.

Finally, state your answer in set notation if possible.

It is read as {x: x > 7}.

5 0
3 years ago
a rectangular room is twice as long as its breadth and its peimeter is 540 m. find the number of bricks of size 20 cm ×12cm to p
balu736 [363]

Answer:

Step-by-step explanation:

breadth = x

length = 2x

Perimeter = 540m

2*( length + breadth ) = 540

2 *(2x + x) = 540

3x = 540/2

3x = 270

x = 270/3

x = 90 m

Breadth = 90m = 90 *100 = 9000 cm

Length = 2*90 = 180 m = 180 * 100 = 18000 cm

No.of bricks = Area of room/ area of one brick

= 9000 * 18000 / 20 * 12

= 675000 bricks

6 0
3 years ago
HELP PLEASE!!!
fomenos
1 it’s the most educated guess.
6 0
3 years ago
Un bloc de la ville de New York a été représenté dans une grille. Chaque case contient un immeuble de
Andreas93 [3]

Step-by-step explanation:

nznnzznsnsnsnnsnznxnxzmsksk

4 0
3 years ago
Joan buys cans of beans in bulk. She buys 3 cases of beans for a total of $23.15. Each case contains 6 cans of beans. Complete e
Harman [31]
Start by multiplying six by 3 and getting 18. thendivide 23.15 by 18 = 1.2861111
that's the answer.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Like a good economist, you calculated the opportunity cost of getting your college degree. Suppose that at your university, you
    13·2 answers
  • Sales tax in City A is 20%. Han paid $14 for his meal before tax. What is the total price of his meal after tax?
    10·1 answer
  • I really need help on this question! Thanks so much if you do!
    8·1 answer
  • What is the algebraic expression for: four less than three times the number of egg orders and six more than two times the number
    6·1 answer
  • Help please
    12·1 answer
  • Please can I have some help with this histogram question
    14·1 answer
  • A cake recipe calls for 3 grams of salt for every 7 grams of sugar.If we are to use 31 grams of sugar,how much salt should we us
    15·1 answer
  • A news offers a subscription that costs $28.50 for 6 months. what is the unit price per month? Show your work. -Ratio
    14·1 answer
  • Beth sold half of her comic books and then bought nine more. She now has 28.
    6·1 answer
  • How much money is saved by buying a baker’s dozen instead of 13 individual rolls?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!