1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NeX [460]
2 years ago
11

Write a polynomial functionſ of least degree that has rational coefficients, a leading coefficient of 1, and the zeros 1,3, and

Mathematics
1 answer:
otez555 [7]2 years ago
8 0

Answer:

f(x) = x^{4}  -  8x^{3}  + 24x^{2}  - 32x  + 15

Step-by-step explanation:

First of all, if 2 - i is a zero, then so is 2 + i

All you need to do now is multiply (x - 1)(x - 3)(x - 2 + i)(x - 2 - i)

I will do part of that multiplication

(x - 2 + i)(x - 2 - i) = x^{2} - 2x - xi - 2x + 4 + 2i + xi - 2i - i^{2}

                           = x^{2} - 4x + 5

So, now (x - 1)(x - 3)(x^{2} - 4x + 5) =  x^{4}  -  8x^{3}  + 24x^{2}  - 32x  + 15

I will let you finish that multiplication.  I did some and you can do some.  OK?

                                     

You might be interested in
A tile factory earns money by charging a flat fee for delivery and a sales price of $0.25 per tile. One customer paid a
ddd [48]

Answer: R(x) = 0.25x + 500

Flat fee is computed by:

The sales price of each tile is 0.25 and the customer only bought 10,000 tiles.

So, $0.25 x 10,000 = $2500

So the total sales price per tile sold was $2,500.

The buyer paid $3,000, so the flat fee was included there.

So, $3,000 - $2,500 = $500

So the flat fee was $500.

~

The revenue function is the total income from producing the units. And it has a equation of: R(x) = price per unit x number of units sold plus any fee that is included

So the function describing the revenue of the tile from this sale is:

R(x) = 0.25x + 500

8 0
3 years ago
What is the simplified form of 2/x^2-x - 1/x?
Pachacha [2.7K]

Answer:  \bold{(C)\ \dfrac{3 - x}{x(x-1)}}

<u>Step-by-step explanation:</u>

   \dfrac{2}{x^2-x}-\dfrac{1}{x}

=\dfrac{2}{x(x-1)}+\dfrac{-1}{x}

=\dfrac{2}{x(x-1)}+\dfrac{-1}{x}\bigg(\dfrac{x-1}{x-1}\bigg)

=\dfrac{2}{x(x-1)}+\dfrac{-x+1}{x(x-1)}

=\dfrac{2-x+1}{x(x-1)}

=\dfrac{3-x}{x(x-1)}

8 0
3 years ago
A standard deck of 52 cards theses cards are divided into four 13-suits: hearts, clubs, spades, and diamonds find the possibilit
Nikitich [7]

24/52 because there are 6 even number in a 13 card section

2,4,6,8,10,12

and there are four of them so you multiply 6 by 4 to get 24

since you know there are 52 cards then you will place 24 over 52

you can simplify this fraction to 6/13 depending what you want

8 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP!!
balu736 [363]

Answer:219

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the NEXT step in solving this system of equations, and what is the solution for the value of "y"?
Mazyrski [523]

Answer:

There is no next step, the problem is answered!

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • On a shopping trip, Steve spent $3 on a bus ticket, $12 on a game,
    9·1 answer
  • What is 13.8÷10 and a half
    14·2 answers
  • a soccer ball and 12 golf balls have a total mass of 1 kilogram. the mass of each golf ball is about 0.046 kilogram what is the
    6·1 answer
  • What is the length of h in the following composite figure? all angles are right angles.
    11·2 answers
  • ∠5 ​ and​ ​ ∠6 ​ ​are complementary angles.<br><br> m∠5=13°<br><br> What is the measure of ​ ∠6 ​?
    10·1 answer
  • Given the graph above find an equation for the graph and write your anwser in slope intercept form
    15·1 answer
  • Due soon will give brainalist no fake answers!!
    6·1 answer
  • If 2 pounds of halibut cost $16, what is the unit rate for 1 pound?
    5·2 answers
  • What does x2 + y2 equal.
    11·1 answer
  • The perimeter of a triangle is 34cm. What are the lengths of the sides if the first side is twice the length of the second side
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!